Türkiye dördüncü uçağı Pakistan'a gönderiyor!

Türkiye dördüncü uçağı Pakistan'a gönderiyor!

Türkiye, 35 ton insani yardım malzemesi taşıyan 4. uçağı bugün Pakistan'a gönderecek.

Pakistan'daki acil ihtiyaç nedeniyle 2 tam donanımlı mobil hastane gönderilmesi için de hazırlıklara başlandı.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından yapılan açıklamada, Pakistan'da devam eden Muson yağmurlarının yol açtığı sel baskınları nedeniyle Hayber, Paştunkva, Belucistan, Pencap ve Azad Jammu Keşmir eyaletleri başta olmak üzere ülkede büyük yıkım yaşandığı ve 14 milyon kişinin felaketten etkilendiği ifade edildi.

Sellerde bin 600 kişinin hayatını kaybettiği, 650 bine yakın ev ve işyerinin hasar gördüğünün anlatıldığı açıklamada, onlarca köyün haritadan silindiği, tarım ve hayvancılığın ciddi şekilde zarara uğradığı, tahıl ambarlarının yıkılmasından dolayı kıtlık ile karşı karşıya kalındığı kaydedildi.
Açıklamada, Başbakanlığın sel felaketi nedeniyle büyük zarar gören dost ve kardeş ülke Pakistan'a bu zor günlerinde yardımcı olmak üzere 4-11-13 Ağustos 2010 tarihlerinde ilaç, gıda, giyecek ve barınmadan oluşan 105 ton insani yardım malzemesi gönderdiği anımsatıldı.

Açıklamada bu yardıma ilave olarak Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay Genel Başkanlığı arasında sağlanan koordinasyon sonucu, 35 ton daha insani yardım malzemesinin gönderileceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Türk Hava Yolları'ndan temin edilen 1 adet kargo uçağı, 35 ton ağırlığındaki yardım malzemesi ile Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan bugün saat 22.30'da Lahor'a hareket edecek.
Böylece sel felaketi nedeniyle Türkiye'den Pakistan'a yapılan yardımlar toplamı, 2 milyon 137 bin TL tutarında 140 ton insani yardım malzemesine ulaşmış olacaktır.

Ayrıca iki kez, 5'er milyon dolar olmak üzere toplam 10 milyon dolar nakdi yardım Pakistan hükümetine iletildi.

Öte yandan Pakistan hükümetinin belirttiği acil ihtiyaç nedeniyle, 2 tam donanımlı mobil hastane gönderilmesi için hazırlık çalışmaları başlatıldı. Hastanelerin personel, ilaç ve tıbbi malzemeleriyle birlikte hafta sonuna kadar Pakistan'a gönderilmesi planlanmaktadır.”

Türkiye'nin Pakistan Hükümeti'nce belirlenecek ihtiyaçlar doğrultusunda yardım faaliyetlerine devam edeceği belirtildi. (Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2010, 06:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66