Türkiye Kurban'da yardım köprüsü kurdu

Türkiye Kurban'da yardım köprüsü kurdu

Yardım kuruluşları, Kurban Bayramı dolayısıyla bağışlanan kurbanların etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtarak Türkiye'nin merhametini bir kez daha gösterdi.


Kurban Bayramı dolayısıyla vekaletle kurban kampanyaları düzenleyen, aralarından Türk Kızılayı, İHH İnsani Yardım Vakfı, Deniz Feneri ve Kimse Yok Mu Derneğinin de olduğu yardım kuruluşları, Asya'dan Afrika'ya, Balkanlar'dan Uzakdoğu'ya kadar dünyanın çeşitli bölgelerine Türkiye'nin yardım elini ulaştırdı. Kesilen kurbanları 100'ün üzerinde ülkedeki milyonlarca ihtiyaç sahibi aile dağıtan kuruluşlar, Türk halkının hayırseverliğini tüm dünyaya bir kez daha gösterdi.


Türkiye'de insani yardım amaçlı kurulan dernekler ve vakıflar, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı'nda hayırseverlerin yardımlarını, dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için adeta yarıştı.


AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türk Kızılayı, İHH İnsani Yardım Vakfı, Deniz Feneri, Kimse Yok Mu Derneği, Cansuyu ve İsra Uluslararası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin başını çektiği Türkiye merkezli yardım kuruluşları, bağışlanan kurbanları 100'ün üzerinde ülkedeki milyonlarca ihtiyaç sahibi aile dağıttı.


Somali, Myanmar, Sudan, Bangladeş, Makedonya ve Filistin başta olmak üzere dünyanın birçok coğrafyasına yardımda bulunan yardım kuruluşları, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyelileri de unutmadı.


Türk Kızılayı, Türkiye dahil 15 ülkede yaklaşık 35 bin hisse vekaletle kurban kesti. Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Bosna Hersek'te ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtan Türk Kızılayının bu faaliyetini, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve yönetim kurulu üyeleri de birebir takip etti.


İHH, 114 ülke ve bölgede yaklaşık 1 milyon aileye ulaştı


İHH İnsani Yardım Vakfı da yapılan 40 bin hisse bağışını 114 ülke ve bölgede yaklaşık 1 milyon aileyle paylaştı. Somali, Sudan, Gazze ve Afganistan gibi savaş, doğal afet, kronik açlık ve yoksulluğun yaşandığı ülkelere yoğunlaşan İHH, kurban etlerini bu ülkelerdeki yaşlılar, kimsesizler, dullar, yetimhaneler, okullar ve hastanelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.


İHH, 2013 Kurban organizasyonu kapsamında, büyük bir insanlık dramının yaşandığı Myanmar’ın Arakan ve Meiktila bölgelerinde, Müslümanların yaşadığı mülteci kamplarında da kurban kesimi gerçekleştirdi. İHH ekipleri, 2 bin 500 Myanmarlı Müslümanın kaldığı Arakan'da 300, Meiktila'da 200, Yangon şehrinden 96 kilometre güneyde yer alan, 2008'deki Nergis kasırgasından etkilenen, 700 Müslüman ailenin yaşadığı bölgede 100 ve Dala kasabasında da 50 kurban kesti.


Deniz Feneri, 23 ülkede "iyilik" dağıttı


Deniz Feneri Derneği ise önceki senelerde olduğu gibi bu bayram da bağışçılarıyla dünyanın dört bir yanındaki muhtaçlara ulaştı. Türkiye dahil 23 ülkede kurban vekaletlerini yerine getiren Deniz Feneri, Afganistan'dan Bangladeş'e, Etiyopya'dan Kazakistan'a, Moğolistan'dan Sri Lanka'ya kadar 12 bin 210 kurban keserek, 250 bini aşkın kişiye kurban eti ulaştırdı. 


Cansuyu, dünyanın en büyük mülteci kampında kurban kesti


Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de Türkiye'deki faaliyetlerinin yanında Afrika, Asya ve Avrupa'daki 25 farklı ülkede, kendisine verilen kurban vekaletini yerine getirdi. Dernek, aralarında Mali, Gana, Filistin, Bangladeş, Pakistan, Somali ve Sudan'ın da olduğu 30 ayrı noktada yaklaşık 30 bin kurban kestirerek yaklaşık 118 bin aileye teslim etti.


Dünyanın en büyük mülteci kampı olan Kenya’daki Daadap kampında da kurban kesen Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, yaklaşık 5 bin hisse kurbanı muhtaçlara dağıttı.


Kimse Yok Mu Derneği, 300 bin aileye kurban eti ulaştırdı


Kimse Yok Mu Derneği, bu yıl Kurban Bayramı'nda Türkiye dahil 68 ülkede kurban organizasyonu düzenledi. Yaklaşık 60 bin kurban vekaletini yerine getiren Dernek, yurt içinde 50 bin aileye kurban eti dağıttı. 


Somali, Myanmar, Sudan, Bangladeş, Makedonya, Filistin gibi ihtiyaç sahiplerinin bulunduğu ülkelerde vekalet kurban kesen Dernek, dünya genelinde ihtiyaç sahibi yaklaşık 300 bin aileye kurban eti ulaştırdı.
(AA)

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2013, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63