Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Türkiye'de göç merkezi' iddiasıyla ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Türkiye'de göç merkezi' iddialarına tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, "Böyle bir önerinin herhangi bir ülkeden gelmediğini gelse de kabul etmeyeceğimizi ifade ettik" dedi. Çavuşoğlu, "Muhalefet hemen bu haberlerin üzerine atladı. Muhalefet bu duruma düşmemeli. Buna çok üzüldüm." ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Türkiye'de göç merkezi' iddiasıyla ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Türkiye'de göç merkezi' iddialarıyla ilgili konuştu. Çavuşoğlu, "İngiltere ile ilgili haberde Türkiye'de göçmen merkezi iddiaları. BBC tweet attı, bu haberler tamamen gerçek dışıdır. Haberde bahsedilen sözler söylenmemiş sözlerdir. BBC hatasını anladı ve özür de diledi. Bu bir erdemdir. Böyle bir köklü kuruluşa yakışmadı. Muhalefet hemen bu haberlerin üzerine atladı. Muhalefet bu duruma düşmemeli. Buna çok üzüldüm." dedi.

"BAKANLIĞIMIZA SORABİLİRLERDİ"

"Burada görev yapanların kolayca bilgiye ulaşabilecek yetenekleri var. Yoksa bakanlığımıza sorabilirlerdi." diyen Çavuşoğlu, "Hadi ben bir siyasiyim, bana sormayabilirler, Londra Büyükelçimize sorabilirlerdi. Sormadılar diyelim, İngilizlere sorabilirlerdi." ifadelerini kullandı.

"BUNU NASIL İZAH EDECEĞİZ"

Çavuşoğlu, "BBC Türkçe paylaşımını sildi, o genel başkanların paylaşımları duruyor. Bunu nasıl izah edeceğiz. Wallace da bir açıklama yapmış, spekülasyon diyor. Buraya girerken gördüm. İngiltere, haberi yapan BBC reddediyor. Kılıçdaroğlu, 'Dışişleri Bakanlığı düzeltti' diye bize saldırıyor. Yalanı ortaya çıktı diye Dışişleri Bakanlığı'na saldırıyor. Dışişleri Bakanlığı 500 yıllık geçmişi ile dünyanın saygı duyduğu diplomatları ile saygı duyulan bir kurumdur. Bizim Dışişleri Bakanlığı'mıza 'ne hale geldi' diyen kişi Cumhuriyetin kuruluşundan beri olan Cumhuriyet Halk Partisi'ni ne hale getirdiğini görüyoruz. Bizden ne bilgi istiyorsanız biz size veririz. Dürüst olun, samimi olun. Amaç bilgi edinmek değil, yalan üzerinden saldırmak. Bunu yangında da, selde de gördük." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66