Yeni askerlik sisteminde flaş gelişme! Karar netleşti...

Tek tip askerlik olarak bilinen yeni askerlik sisteminde son durum nedir? Kamuoyunu yakından ilgilendiren yeni askerlik sistemi ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. TBMM'nin yeniden çalışmalara başlamasının ardından yeni askerlik konusunun Meclis gündemine gelip gelmediği merak ediliyor.

Yeni askerlik sisteminde flaş gelişme! Karar netleşti...

 Konu ile ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Askerlik süresi düştü mü? Yeni askerlikte son durum nedir? İşte, konu ile ilgili ayrıntılar...

Yeni askerlik sisteminde son durum nedir? Henüz askerlik görevini yerine getirmemiş vatandaşların yakından takip ettiği yeni askerlik sisteminde son aşamaya gelindi. Yeni sistemin ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda araştırmalar sürerken, resmi makamlardan peş peşe açıklamalar geliyor. Bakan Akar, son hale getirilen sunumu Beştepe'de bulunan Külliye'de Başkan Erdoğan'a ve bazı AK Parti kurmayları ile MYK üyelerine tanıtmıştı. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Askerlik düştü mü? İşte son gelişmeler...
YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir süredir hazırlıkları süren yeni askerlik sistemin son şeklini başta Başkan Erdoğan olmak üzere MYK üyelerine ve AK Parti kurmaylarına geçtiğimiz hafta anlattı. Toplantıya Ankara'da bulunan bazı MYK üyeleri ve grup başkanvekilleri katıldı.

Askerlik sisteminin tüm ayrıntılarıyla değerlendirildiği toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Beştepe'de ele alınan yeni askerlik sistemine ilişkin düzenlemenin Erdoğan'ın onayının ardından önümüzdeki günlerde Meclis'e sevk edilerek 23 Haziran seçimi öncesinde yasalaşması bekleniyor.

Toplantıda 23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul seçimlerine dönük çalışmalarla, kampanya döneminde atılacak adımların da değerlendirildiği ifade ediliyor.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ MECLİS'E GELİYOR HABERİNİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Yeni askerlik sisteminde en çok merak edilenlerden biri de askerlik süresi.

İşte yeni askerlik sisteminin detayları:

ASKERLİK SÜRESİ

* Askerlik hizmet süresi temel askerlik eğitimi dahil olmak üzere;

- eğitim farkı gözetmeksizin herkes için altı ay,

- yedek subay ve astsubaylar için on iki aydır.

* Altı aylık görev süresini tamamlamış er ve erbaşlar amirlerinin de onayıyla, eğer isterlerse altı ay daha askerlik hizmetlerine devam edebilirler.

YEDEK SUBAY VE YEDEK ASTSUBAY SEÇİMİ

* Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar arasından TSK'nın ihtiyaç miktarınca yedek subay alınır. Askerlik görevine devam etmek isteyenler yedek subay olarak değerlendirilir diğerleri de er ve erbaş olarak askerlik hizmetini yerine getirir.

* İki veya üç yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar arasından TSK'nın ihtiyacı miktarınca yedek astsubay alınır. İhtiyaç fazlaları er ve erbaş olarak askerlik hizmetlerini yerine getirir.

BEDELLİ ASKERLİK

* Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenler, eğitim şartı aranmaksızın 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu (günümüz şartlarında 31 bin tl) bulunacak bedel miktarını ödemek ve bir aylık temel askerlik eğitimini yerine getirmek şartıyla askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş sayılır.

* Belirtilen 240 bin gösterge Cumhurbaşkanınca iki katına kadar artırılabilir veya yarısına kadar azaltılabilir.

* İsteklilerin sayısının Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen kontenjandan fazla olması durumunda istekliler arasından kura ile seçim yapılacaktır.

GEREKÇELER

• Yeni sistem tasarlanırken TSK ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuştur.

• Yeni sistem süreklilik arz etmektedir. Zorunlu askerlik kapsamında TSK'nın asker ihtiyacı güvence altına alınmıştır. Bedelli askerlik sistemi sürekli hale getirilmiştir.

• Bedelli Askerlik sistemi sürekli hale getirilmiştir. Böylece yükümlüler bedelli askerlik çıkıp çıkmayacağı noktasında ikilemden kurtulmuşlardır.

• Yeni askerlik sistemi bireylerin eğitim hakkını göz önüne almıştır.

• Yedek astsubaylık sistemiyle yüksekokul mezunlarından da TSK etkin bir şekilde yararlanacaktır.

• Yeni sistemle birlikte zorunlu asker sayısı azaltılacak ve böylece TSK'nın daha etkin ve verimli olması sağlanacaktır

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER