Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem, 11 kentte büyük yıkıma neden oldu. Binlerce can kaybı meydana gelirken, binlerce bina da yerle bir oldu veya büyük hasar aldı. Milyonlarca vatandaşı doğrudan etkileyen deprem sonrası evlerini terk edenler daha güvenli ortamlara geçerken, 95 yaşındaki Fuat dede ise terk edilen binada tek başına yaşamaya devam ediyor.

Eski Boksör'den Dehşet Cinayet! Arkadaşını Öldürüp Mezarlığa Bıraktı! Eski Boksör'den Dehşet Cinayet! Arkadaşını Öldürüp Mezarlığa Bıraktı!

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde bulunan Akba Apartmanı'na deprem sonrası 'straforların çatladığı gerekçesiyle' orta hasarlı raporu verildiği ileri sürüldü. Depremden sonra 8 katlı 24 daireli bina sakinleri binayı boşalttı. 95 yaşındaki Fuat Bozkurt ise deprem anında dışarı çıkıp geri döndükten sonra bir daha binayı terk etmedi. Binada tek başına yaşayan Bozkurt'un yanı sıra, 7 dükkan da faaliyetlerini sürdürüyor.

korkudan-herkes-terk-etti-o-binanin-altinda-36-milyonluk-emanet-var-tam-10-bidon-

"DEPREM DURDUĞU GİBİ GERİ GELDİM"
Binada tek başına kalan Fuat Bozkurt, binada yıkılma, eğilme gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Bina sakinlerinin gittiğini belirten Bozkurt, "Ama pişman olmuşlar. 20 senedir buradayım. Depremden sonra gitmedim. Deprem olduğu zaman dışarıya çıktım, durduğu gibi geldim. Geldim sabah namazımı kıldım, o zamandan bu zamana kadar ayağımı dışarı atmadım. 95 yaşındayım. Korkmam yok, Allah’a hamdolsun" dedi.

"1-2 KİŞİNİN KORKUSU İLE HEPSİ BİNAYI TERK ETTİ"
Binada iş yeri bulunan esnaf Abdullah Ayan ise, Akba Apartmanı’nın 8 katlı olduğunu ve altında 7 dükkan olduğunu, bir de soğuk hava deposu olduğunu ifade etti. Binada hiçbir sıkıntı olmadığını dile getiren Ayan, şöyle konuştu:

"Bütün binayı gezebilirsiniz. Hiçbir sıkıntı yok. Dediler ki, kolon çatlamış. Kolonu kontrol ettik, çatlama yok. Diğer sakinler korkudan dolayı binayı terk ettiler. Biz esnaf duruyoruz. Bir de birinci katta Fuat dayı var, başka kimse durmuyor. 6 aydır sadece bir kişi duruyor. Hırsızlar binadaki su saatleridir, elektrik kablolarıdır hepsini çaldı. Burada oturanlar gelip kapılarını sökmeye çalışıyorlar eskiciye verip paraya çevirmek için. Bir iki kişinin yaptığı korku ile 24 daire var. Hepsi o korkuyla binayı terk etmiş durumda."

"35-36 MİLYON LİRA DEĞERİNDE"
Şu an depoda yaklaşık 10 bin bidon peynir olduğunu belirten Ayan, "Bu bidonlar bize emanet olarak bırakılmış. Sezon sonunda sahiplerine teslim edilmek üzere. Bu 10 bin bidon peynirimiz de şu an 35-36 milyon lira para değerinde. Biz bunu koruyoruz. Bunun için de burada bekliyoruz. Binamızda hasar olduğunu bilseydik bu peynirlerin korumasını da yapmazdık. Bu iş yerinin görevini de yapmazdık. İş yerimizi terk ederdik" şeklinde konuştu.