Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, seçim çalışmaları kapsamında Arnavutköy'de bir dizi etkinliğe katıldı. Kurum, programının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

DEPREM SAYI DEZENFORMASYONU SORULARINA TEPKİ

Programın bitiminde gerçekleştirilen basın toplantısında, bir muhabirin geçmişte yanlış anlaşılmaya sebep olan 6 Şubat depremleri ile ilgili can kaybı sayılarına dair sorgulaması gündeme geldi.

Türkiye ile ABD arasında terörle mücadele zirvesi Türkiye ile ABD arasında terörle mücadele zirvesi

Kurum, konunun daha önce açıklığa kavuşturulmuş olmasına rağmen tekrar gündeme getirilmesine tepki gösterdi.

"O SORU AKLINIZDAKİ SORU, KUSURA BAKMAYIN"

Kurum, muhabirin sorusuna, "Düzelttiğimizi kendiniz ifade ediyorsunuz. Israrla anlamak istediğiniz taraftan bakmaya gayret gösteriyorsunuz. O sizin aklınızdaki soru, kusura bakmayın" diyerek cevap verdi.

Kurum, muhabirin konuyu farklı yönlere çekmeye çalıştığını ve bu durumun vefat edenler üzerinden siyaset yapma çabası olduğunu belirtti.

"130 BİN CANIMIZ GITMIŞ" SÖZLERİNİN ÇARPITILMASI

Murat Kurum'un 31 Ocak'ta TV 100'de katıldığı bir programda yaptığı açıklamalar, sosyal medyada yanlış bir bağlamda ele alınmıştı. Kurum, bu programda İstanbul ve Türkiye'nin deprem gerçeği üzerine konuşurken, "130 bin canımız gitmiş" ifadesini kullanmıştı. Bu ifade, bazı kesimlerce 6 Şubat depremleriyle ilişkilendirilerek yanlış bir algı oluşturulmuştu. Ancak yapılan açıklamalarda, bu sayının Türkiye'deki son yüzyılda yaşanan depremler sonucu toplam can kaybı olduğu vurgulandı.

Kurum, konunun netlik kazanmasına rağmen bazı medya organlarının bu yanılgıyı sürdürmeye çalıştığını belirtti ve bu tür yanlış bilgilendirmelerin toplumda kafa karışıklığına yol açtığını ifade etti.