İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Seçil Erzan'ın Denizbank yetkilileri tarafından alıkonulduğu iddiasına dair verdiği kararda, Erzan'ın 8 Nisan 2023'e kadar banka yöneticileriyle iletişime geçmediğini belirtti.

BANKA MÜDÜRÜNE KONUM BİLGİSİ GÖNDERDİ

Soruşturma kapsamında tanık olarak ifade veren Arda Turan, Erzan ile iletişim kurduğunu belirtmesi üzerine, Denizbank Bölge Müdürü Sermin Tekin ve diğer banka yetkililerinin Erzan'ı aradıkları ifade edildi. Bu aramadan hemen sonra, Erzan başka bir hat üzerinden Tekin'e ikametgah ve konum bilgilerini WhatsApp üzerinden gönderdi.

Kahramanmaraş’ta çelik kasalar açıldı: 1397 tarihi eser bulundu! Kahramanmaraş’ta çelik kasalar açıldı: 1397 tarihi eser bulundu!

'ALIKONULMA YOK, RAHAT VE ÖZGÜR'

Kararda, Erzan'ın bu süreçte rahat ve özgür olduğunun yazışmalarla net şekilde görüldüğü belirtildi. Başka bir telefon üzerinden banka yetkilileriyle iletişim kuran Erzan, her ihtimali düşünerek hareket ettiğini ve istediği zaman istediği kişiyle iletişim kurabilecek durumda olduğunu gösterdi.

'İSTEDİĞİ YERE GİDİP GELEBİLİYORDU'

Erzan'ın 8-9-10 Nisan 2023 tarihlerinde Denizbank Genel Müdürlüğü binasına sanık Hüseyin Eligül ile geldiği ve yeniden Çorlu'daki ikametine döndüğü ifade edildi. Bu durum, Erzan'ın istediği yere gidip gelebilme imkanının olduğunu ve kaçma fırsatının bulunduğunu gösterdi.

'KENDİ İDDİASI DIŞINDA KESİN VE İNANDIRICI DELİL YOK'

Erzan'ın Denizbank Genel Müdürlüğü binasına gelip gittiğinde herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadığı belirtildi. Erzan'ın hürriyetinden yoksun kılındığına dair soyut iddiası dışında bu suçun işlendiğine dair kesin ve inandırıcı delil bulunamadı.

'KİŞİYİ HÜRRİYETİNDEN YOKSUN KILMA' İDDİASINA DELİL YOK

Musa Mert Çetin, Selçuk İnan, Emrah Çolak, Emre Çolak ve İsmail İbrahim Çağlar'ın banka yetkililerine yönelik "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" ve "suçluyu kayırma" iddialarına ilişkin de kesin ve inandırıcı delil bulunamadığı kararda belirtildi.

Editör: İsa Aslantaş