İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Askeri Suçlar Soruşturma Bürosu koordinesinde önemli bir operasyona imza attı. Ekipler, "örgütlü nitelikli dolandırıcılık", "resmi belgede sahtecilik" ve "askerlikten kurtulmak için hile yapmak" suçlarına yönelik detaylı bir çalışma başlattı.

HASTANE İÇİNDEKİ SUÇ ÖRGÜTÜ ORTAYA ÇIKTI

Yapılan çalışmalarda, ekipler; 2 ayrı özel hastanede yoğun bakım sorumlusu olarak çalışan bir şüphelinin, suç örgütü kurarak hemşire ve hastane yöneticilerini de içine alan geniş bir ağ oluşturduğunu tespit etti. Bu örgüt, asker kaçaklarının askerlik vazifesinden hileli yollarla kurtulmaları için 45 bin lira karşılığında usulsüz çürük raporu düzenledi.

SAHTE BELGELERLE ASKER KAÇAKLARI ÇÜRÜK RAPORU ALDI

Suç örgütü, asker kaçaklarını "çürük" olarak değerlendirmek için sahte ön muayene belgelerini, menfaat ilişkisi bulunan sağlık ocaklarından temin ederek işbirliği yaptı. Asker kaçakları, bu yöntemle randevu alabilmek için adres değişikliği yapmalarına yardımcı olan suç örgütü üyeleri ile işbirliği halindeydiler.

Antalya'da Şok Skandal: Organik Gübre İş İnsanını 8 Milyon TL Dolandırdılar Antalya'da Şok Skandal: Organik Gübre İş İnsanını 8 Milyon TL Dolandırdılar

21 SUÇ EYLEMİ VE 7 ASKER KAÇAĞI

Ekiplerin detaylı incelemeleri sonucunda, şüphelilerin toplamda 21 suç eyleminin failleri oldukları ve 7 asker kaçağına çürük raporu temin ettikleri belirlendi.

OPERASYONDA 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Çalışmaların tamamlanmasının ardından ekipler, suç örgütü üyelerinin ve usulsüz çürük raporu alan şüphelilerin adres ve kimliklerini belirleyerek büyük çaplı bir operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında 11 şüpheli gözaltına alınırken, yapılan adres aramalarında çok sayıda hastane evrakı ve askerlik şubelerinden alınan sahte belgeler ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, işlemleri için emniyete götürüldü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bu başarılı operasyonlarıyla şehirdeki organize suç örgütlerine karşı kararlı bir mücadele sürdürmeye devam ediyor.

Editör: İsa Aslantaş