31 Mart Yerel Seçimlerinin akabinde Genel Başkan Meral Akşener'in 27 Nisan'da seçimli olağanüstü kurultay yapılacağını duyurduğu İYİ Parti'de liderlik yarışı devam ediyor.

Genel Başkanlığa adaylığını bildiren Müsavat Dervişoğlu, milletvekili ve parti yöneticisi isimlerle beraber basın mensuplarının karşısına geçti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine karşı net ifadeler kullanan Dervişoğlu, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi atılması gereken bir yük, sona ermesi gereken bir kabus haline gelmiştir" dedi.

"KURULTAY YARALARIN SARILMASINA VESİLE OLMALIDIR"
"İktidar olmaya ve devlet yönetmeye namzet ve talibiz" diyen Dervişoğlu, "Bu kurultay yeni yaraların açılmasına değil, mevcut yaraların sarılmasına vesile olmalıdır" diye konuştu.

İKTİDAR OLMAYA ADAYIZ
Dervişoğlu'nun açıklamasından başlıklar şöyle:

Partimizin dışındaki iradelere de partimizi teslim etmemiz asla mümkün değildir. İYİ Parti rant gruplarınca dizayn edilmiş bir parti değildir. Bu partiyi kuran bizatihi Türk milletinin kendisidir. Partiyi millet kurdu, biz sadece tabelasını astık.

İktidarın iktidar olmaktan, muhalefetin muhalefet etmekten memnun olduğu ortamda kuruldu.

Bizler bu partinin kurucu iradesiyiz. İktidar olmaya ve devlet yönetmeye namzet ve talibiz.

Kurulduğu günden itibaren televizyonlarda ve sosyal medyada partimize konum ve ideoloji izafe etmeye çalışanlar bize rağmen bizi anlatanlar iyi bilsinler ki İYİ Parti'nin siyasi pozisyonu açık ve nettir; milliyetçiyiz, demokratız, kalkınmacıyız, makulüz, kapsayıcıyız ve milletin merkeziyiz.

Tek adam rejiminin keyfi ve baskıcı kararları altında ezilen bir ülke değil, demokratik bir ülke tahayyül ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti bir kişinin aklına ve heveslerine asla emanet edilemez. Bir milletin kaderi bir faninin şahsi ihtiraslarına kurban edilemez. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi atılması gereken bir yük, sona ermesi gereken bir kabus haline gelmiştir.

AK Parti hükümetleri refah ve zenginliği üretip hakla paylaştırmak yerine yoksulluğu ve fukaralığı yönetmektedir.

Bu koşullarda hükümete söylenecek tek söz var: Keşke siz geçen yüzyılda kalmış olsaydınız.

Biz ileri demokrasiden, hukukun üstünlüğünden liyakatten doğanda ve yeşilden, Türkiye'den yanayız. Dolayısıyla tek adam rejimine antidemokratik her türlü uygulamaya, yasaklara karşıyız. Tüm bunları içinde bulunduran AK Parti yönetimine karşıyız.

"İKTİDAR OLMAK İÇİN PLANIMIZI YAPACAĞIZ"
27 Nisan Kurultayında İYİ Parti Genel Başkanı olduğum taktirde partimizin içinde bulunduğu siyasal şartların muhakemesini yapıp en doğru şartlarla iktidar olmak için planımızı yapacağız.

KURULTAY SÜRECİ
Olağanüstü Kurultay kararı sadece İYİ Parti'yi bağlar. İYİ Parti'ye kimse istikamet çizemez. Partimizi o ya da bu siyasi partinin uydusu haline getirmeye çalışanlara karşı en doğru cevabı partinin kendisi verecektir. Bu kurultay yeni yaraların açılmasına değil, mevcut yaraların sarılmasına vesile olmalıdır.

İYİ Parti tek adam rejimini tahkim edecek hiçbir düzenlemeye izin vermeyeceğiz.

Bahadır Erdem, CHP'ye katıldı: Rozetini Özgür Özel taktı Bahadır Erdem, CHP'ye katıldı: Rozetini Özgür Özel taktı

KURDA KUŞA YEM ETTİRMEYECEĞİZ
İYİ Parti gemisini salim bir limana ulaştırmaya da talibim, dava arkadaşlarımın siyasi olarak önünü açmaya da talibim. Verdiğim sözün arkasında olmakla tanınırım. Bu partinin vicdanını temsil edenlerden biriyim. İYİ Parti'yi kurda kuşa yem ettirmeyeceğiz.

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dervişoğlu, Akşener'in kendisini desteklediği yönündeki soruya "Onur duyarım" yanıtını verdi.

Koray Aydın'ın kurultayın ileri bir tarihe alınabileceği yönündeki açıklamasına, "Bu saatten sonra Kurultayın ertelenmesi çabalarını iyi niyetli bulmakla birlikte mümkün görmüyorum" dedi.