Reykjanes Yarımadası'nda bulunan bir yanardağ, haftalardır devam eden depremlerin ardından şiddetli bir patlamayla faaliyete geçti.

Patlama, Grindavik kasabasının kuzeyinde yerel saatle 22.17'de başladı.

Önceden tahliye edilen Grindavik kasabasında yaşayan yaklaşık 4 bin kişi, olası tehlikeden kaçarken, kasaba yakınlarındaki popüler jeotermal kaplıca olan Mavi Göl kapatıldı.

Şans oyunlarının şifresi çözüldü: Piyangodan servet kazandılar! Şans oyunlarının şifresi çözüldü: Piyangodan servet kazandılar!

DEPREMLER VE PATLAMA: İZLANDA'DA ACİL DURUM

Reykjavik çevresinde Ekim ayının sonlarından itibaren sıkça meydana gelen depremler, şimdi de patlamayla doruk noktasına ulaştı.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videolar, depremin ardından sadece bir saat içinde yanardağın lav püskürttüğünü gösteriyor.

HAVA SAHASI KAPANDI: YENİ BİR EYJAFJALLAJOKULL VAKASI MI?

İzlanda Meteoroloji Genel Müdürlüğü, patlamanın boyutunu ve meydana geldiği yerin tam konumunu belirlemek amacıyla bölgeye bir helikopter gönderildiğini açıkladı.

Reykjavik'in güneyindeki Hagafell kasabası yakınlarında meydana geldiği belirlenen patlama, İzlanda için "çok büyük bir olay" olarak nitelendirildi.

İzlanda Devlet Televizyonu'na konuşan sivil savunma biriminden üst düzey polis yetkilisi Vidir Reynisson, patlamanın hızla gerçekleştiğini ve "güçlü bir patlama" olarak tanımladı.

screenshot-351-i5l6

EYJAFJALLAJOKULL PATLAMASI HATIRLATIYOR: MALİYETİ 1,5 MİLYAR EURO

2010'da Eyjafjallajokull Yanardağı'nın patlaması, yaydığı kül bulutu nedeniyle geniş bir hava sahasının kapanmasına yol açmıştı.

İzlanda'ya 1,5 milyar euroya mal olan bu olay, Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana benzeri görülmemiş bir hava sahası kapanması yaşanmasına sebep olmuştu.

Şimdi, Reykjanes Yarımadası'ndaki yanardağ patlamasıyla birlikte, bölge ve çevresindeki ülkeler için benzer bir kapanma tehlikesi ortaya çıkabilir.