Güney Afrika'dan İsrail'e Savaşçı Gönderenlere Darbe Güney Afrika'dan İsrail'e Savaşçı Gönderenlere Darbe

Japonya'da, iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) içinde yer alan "Abe Şinzo" grubuna mensup bakanlar, "bağış gelirlerini eksik bildirdikleri iddiasıyla" istifa etti.

Bu gelişme, ülkenin siyasi gündemine bomba gibi düştü.

SEIWA FRAKSİYONUNA ÜYE 4 BAKAN İSTİFA ETTİ

LDP içinde "Abe Şinzo" grubu olarak bilinen "Seiwa" fraksiyonuna mensup milletvekillerinin, parti bağış etkinliklerinde gelirleri eksik beyan ettikleri iddiaları, Japonya'nın gündemini sarstı. Başbakan Kişida Fumio'nun kabinesinde görevli olan ve bu iddialarla suçlanan 4 bakan istifa kararı aldı.

KİŞİDA KABİNESİNDE 4 ÜST DÜZEY KOLTUK BOŞALDI

Başbakan Kişida, istifaları kabul ederek, Seiwa fraksiyonuna mensup 4 bakanın görevinden ayrıldığını duyurdu. Bu istifalar sonucunda Kişida kabinesinde 4 üst düzey koltuk boşalmış oldu.

GÖREVDEN AYRILAN İSİMLER

Hükümet Sözcüsü ve Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, Ekonomi Bakanı Nişimura Yasutoşi, Tarım Bakanı Miyaşita İçiro ve İçişleri Bakanı Suzuki Junji, "gelirleri eksik beyan etme" iddiaları nedeniyle görevlerinden ayrıldı.

Kişida Fumio kabinesinde görevli kıdemli bakan yardımcıları ile parlamenter bakan yardımcılarının da istifa ettiği belirtildi.

BAŞBAKAN KİŞİDA: "TALİHSİZ BİR DURUM"

Başbakan Kişida, iddiaları "oldukça talihsiz" olarak niteleyerek, "halkın siyasete yönelik sarsılan güveni onarılmadan" siyasi istikrarın sağlanamayacağına inandığını ifade etti.

Bu istifalar, LDP içinde en etkili fraksiyon olan "Seiwa"nın önemli isimlerini görevden ayrılmasına neden oldu.

ABE ŞINZO'NUN GÖLGESİ DEVAM EDİYOR

  • Japonya'da Temmuz 2022'de silahlı saldırı sonucu ölen eski Başbakan Abe Şinzo'nun liderliğindeki LDP, ülke tarihinde en uzun süre görevde kalan hükümet olarak biliniyordu. Ancak bu istifalar, parti içindeki istikrarsızlığı ve güven kaybını derinleştirecek gibi görünüyor.