Hollanda'da kurucusu olduğu "SSGEOS" adlı araştırma grubuyla çalışmalarını sürdüren Frank Hoogerbeets, Pakistan'da yaklaşan büyük bir depremi öngördüğünü iddia etti.

PAKİSTAN'DA BÜYÜK BİR DEPREM İDDİASI

SSGEOS tarafından yapılan açıklamaya göre, Pakistan'da önümüzdeki 48 saat içinde büyük bir depremin meydana geleceği öne sürüldü. Frank Hoogerbeets, geçtiğimiz Şubat ayında Türkiye'nin Kahramanmaraş ilini yasa boğan depremi önceden tahmin etmesiyle tanınmıştı. Hoogerbeets'in bu son açıklamaları Pakistan'da panik ve korkuya yol açtı.

Bazı eleştirmenler, Hoogerbeets'in bu tahminlerinin tamamen şansa dayalı olduğunu ve gerçek bir bilim insanı olmadığını iddia etmişlerdi.

DEPREMİN OLASI NEDENLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA

SSGEOS, deniz seviyesindeki atmosferdeki elektrik akışını inceleyerek olası bir depremin meydana gelebileceğini belirtti. Kurum ayrıca, Pakistan'daki fay hattı üzerinde yüksek elektrik yoğunluğunun bulunduğunu öne sürdü. Bu iddialar, özellikle bölgede yaşayanlar arasında panik yaratmış durumda.

Çöpçüler Kralı filmi gerçek oldu: Çok konuşan kaynanasını balkondan aşağıya attı Çöpçüler Kralı filmi gerçek oldu: Çok konuşan kaynanasını balkondan aşağıya attı

Pakistan Meteoroloji Dairesi, şu ana kadar iddialara dair herhangi bir açıklama yapmış değil. Daha önce, Pakistan Meteoroloji Dairesi, deprem tahminlerinin bilimsel bir temele dayanmadığını ve benzer iddiaları reddettiğini belirtmişti. Pakistan, Hindistan plakası ile Avrasya plakasının buluşma noktasında yer aldığı için deprem riski yüksek olan ülkelerden biri olarak kabul ediliyor.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI VE "DEPREM KAHİNİ" LAKABI

Frank Hoogerbeets, söz konusu depremden üç gün önce (3 Şubat) sosyal medya hesabında bir paylaşım yapmıştı. Paylaşımında, "Er ya da geç bu bölgede (Güney-Orta Türkiye, Ürdün, Suriye, Lübnan) 7.5 büyüklüğünde bir deprem olacaktır" ifadesini kullanmıştı. Bu paylaşımdan sadece birkaç gün sonra gerçekten deprem meydana geldi ve Hoogerbeets'in takipçi sayısı hızla artarak ona "deprem kahini" lakabı verildi.

Editör: İsa Aslantaş