Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği 11 ilde, ev ve iş yerlerinin zarar gördüğü, ağır veya orta hasar aldığı, hatta acil yıkılması gereken durumdaki elektrik ve doğal gaz aboneleri için ödenmemiş tüketim borçlarının silinmesi için başvuru süresi 1 Kasım'a kadar uzatıldı.

Bu çerçevede, ilgili tüketici başvurularını şirketlere toplu olarak veya ayrı ayrı yapabileceklerdir. Ancak, herhangi bir itiraz veya yargı süreci olan aboneler haricinde, ilgili şirketin tüm aboneleri için başvuruları 1 Kasım'a kadar tamamlanmalıdır. Bu süre, daha önce Resmi Gazete'de 90 gün olarak duyurulmuştu.

Düzenleme, 6 Şubat 2023 tarihine kadar tahakkuk etmiş ancak tahsil edilmemiş olan tüketim tutarları ile 6 Şubat 2023 tarihine kadar olan döneme ait tüketimler için tahakkuk edecek tüketim tutarları ve bu abonelerin daha önceki dönemlere ait ödenmemiş faturaları ile ferilerini iptal etme hükmünü getirmektedir.

Başkan Görgel, Kapalı Çarşı’da Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi Başkan Görgel, Kapalı Çarşı’da Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi

Ancak, aboneler adına başvuruda bulunacak olan tedarik şirketleri, itiraz edilen veya yargı yoluna gidilen durumları dikkate almalıdır. Depremzede faturası iptal başvuruları için süre 65 gün uzatılmıştır.

BORÇLAR SİLİNMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile konutları veya iş yerleri deprem nedeniyle zarar gören, acil yıkılması gereken veya ağır ve orta hasar alan elektrik ve doğalgaz abonelerinin ödenmemiş borçları silinmiştir.

Bu abonelerin 6 Şubat'a kadar faturaları kesilmiş ancak tahsil edilmemiş borçları ile son sayaç okuma tarihine kadar olan borçları silinmiştir. Ayrıca, silinen fatura borçlarına yönelik davalara veya icra takiplerine son verilmiştir.

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'nın tamamı ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde elektrik ve doğalgaz abonelerinin 6 Şubat sonrası faturalarının ödeme süresi de 31 Mayıs'a kadar uzatılmıştır.

6 MİLYAR 275 MİLYON LİRA KİRA YARDIMI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden 197 gün geçtikten sonra yaptığı bir açıklamada, Ağustos ayında 137,314 ev sahibi ailesine 760 milyon 388 bin lira, 160,629 kiracı ailesine 498 milyon 651 bin lira olmak üzere toplam 297,943 aileye 1 milyar 259 milyon 39 bin lira kira yardımı yapıldığını belirtti. Ayrıca, 5 ay içinde toplamda 6 milyar 275 milyon 696 bin lira kira yardımı yapıldığını da ekledi. Bu yardımlar, depremzedelere yönelik önemli bir destek sağlamıştır.

"Türkiye Yüzyılı'nın İnşasında Biriz, Beraberiz" diyerek birlik ve dayanışmanın önemini vurguladı.