Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer ağır hasarlı binalara yönelik yıkım çalışmaların devam ettiğini, yargıya intikal eden binaların beklediğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Vali Ünlüer, bugün çıkan kararname ile yargıya intikal eden davaların 2 ay gibi kısa bir sürede sonuçlanacağını söyledi.

Bu gelişmenin deprem bölgesi Kahramanmaraş’ta işlemin daha da hızlanması anlamına geldiğini dile getiren Vali Ünlüer, orta hasarlı bina sahipleri için de mesaj verdi.

Vali Ünlüer, “Kahramanmaraş’ta planladığımız 45 bin konuttan 26 binin inşaası tüm hızıyla sürüyor. Aralık ayı sonuna kadar kırsalda yapılanlarla birlikte 10 bin konutu hak sahiplerine dağıtacağız. Mayıs ayı sonu itibariyle de dağıtılan konut sayısını 26 bine ulaşmayı hedefliyoruz. İnşallah 2024 yıl sonuna kadar da 45 bin konutun tamamını hak sahiplerine dağıtırız.

Kahramanmaraş Büyükşehir, Bayram Öncesi Ulu Çınarların Temizlik ve Bakımını Üstlendi Kahramanmaraş Büyükşehir, Bayram Öncesi Ulu Çınarların Temizlik ve Bakımını Üstlendi

Orta hasarlı binaların durumunun sadece Kahramanmaraş’ta değil bölgede sorun olduğunu dile getiren Vali Ünlüer, Orta Hasarlı binaların güçlendirmesine yönelik teknik personellerinin imza tedirginliklerinin ortadan kaldırmak ve ruhsat verilmesi anlamında ellerinin güçlendirilmesine yönelik genelge çıkarttıklarını söyledi. Vali Ünler; “Ayrıca orta hasarlı binaların ruhsat alma süreçlerinin önünde hiçbir engel kalmadı. Her yapı güçlendirilecek diye de bir şey yok. Eğer güçlendirme projesi çıkarsa, güçlendirilmeye müsaitsen ruhsatını alıp güçlendirebilir.” Dedi.

Vali Ünlüer yıkımlarda yaşanan toz bulutları sorununun devam ettiğini kabul ederek, ihalesini iptal ettikleri firma olduğunu, cezai müeyyide uygulamalarına rağmen bu sorunun bir türlü önüne geçilemediğinden de yakındı.

Kahramanmaraş Valisi Mükerren Ünlüer gazetecilerin tüm sorularına içtenlikle cevap verdi.

Editör: İsa Aslantaş