Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen 2 ana büyük deprem 10 ilde büyük yıkım ve can kayıplarına neden olmuştu. ‘Asrın Felaketi’ olarak adlandırılan deprem sonrası İstanbul Teknik Üniversitesi’nin çarpıcı raporu ülke gündemine oturdu.

Üniversitenin deprem sonrası yayımladığı rapora göre, Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesi her iki deprem sonrasında 4,7 metre ile en büyük yatay yer değiştirmenin tespit edildi.

Raporda Ekinözü ilçesinde yarıklar oluşan asfalt yol metrelerce kabardı, ağaçlar kökünden söküldü.

Altın fiyatları yükselişte: Gram altın 2 bin lira seviyesine ulaşabilir mi? Altın fiyatları yükselişte: Gram altın 2 bin lira seviyesine ulaşabilir mi?

"Depreme dair jeolojik, jeofizik, jeodezi ve jeomorfolojik ön tespitler", "Kuvvetli yer hareketlerinin değerlendirilmesi", "Yapısal hasarların değerlendirilmesi", "Geleceğe dönük çıkarımların kent planlama ve hızlı konut ihtiyacının karşılanması için kullanılabilecek inşaat tekniklerinin değerlendirilmesi" ve "Çevresel altyapı ve deprem atıkları yönetimi açısından değerlendirme" konulu 5 başlığın yer aldığı raporda, modelleme sonuçlarının Nurdağı-Pazarcık ve Ekinözü depremlerinin kırılma sürelerinin sırasıyla yaklaşık 100 ve 60 saniye olduğunu ortaya koyduğu ifade edilmişti.