Kahramanmaraş, eşsiz doğal zenginlikleriyle bilinirken, bu kez tepelerinde kendiliğinden yetişen sumak lezzetiyle dikkat çekiyor.

Afşin ilçesinde, kırsal alanlarda özenle toplanan sumak, yöresel bir lezzet haline getirilmek üzere işlenmeye başlandı.

Zonguldak'ta Kahraman Öğretmen: Olta Kancasına Saplanan Martıyı Kurtardı Zonguldak'ta Kahraman Öğretmen: Olta Kancasına Saplanan Martıyı Kurtardı

EŞŞİZ MÜKEMMEL LEZZET

Sumak toplayıcısı Hatice Demir, Afşin’in tepelerinde ve kırsal alanlarda özenle topladıkları sumakları suyla karıştırarak ekşi bir lezzet elde edene kadar bekletiyor.

Demir, bu önemli aşamadan sonra elde edilen karışımı süzerek, odun ateşinde belirli bir süre kaynatıp sofralara hazır hale getiriyor.

sumak-eksisi-afsin

Elde edilen sumak ekşisi, özellikle salatalar ve dolmalar gibi birçok yemekte nar ekşisi gibi kullanılıyor. Kış aylarında ise sumak ekşisini daha yoğun bir şekilde tercih ettiklerini söyledi.

Sumak toplamanın yanı sıra onu değerli bir lezzete dönüştüren Hatice Demir, Afşin’in doğal kaynaklarını sofralara taşımanın gururunu yaşıyor.

KIŞIN DAHA ÇOK KULLANILIYOR

Sumak eşkisi yapan Hatice Demir gazetecilere verdiği demeçte, "Afşin’in tepelerinde ve kırsal alanlarda topladığımız sumağı, suyla beraber karıştırılarak sumak tüm ekşiliğini suya verene kadar bekletilir. Bu işlem bittikten sonra süzülerek odun ateşinde belli bir süre kaynatılarak hazır hale getirilir. Sumak ekşisi de nar ekşisi gibi salata ve dolma olmak üzere birçok yemekte kullanılır. Bilhassa da kışın daha fazla kullanıyoruz” dedi.

Kahramanmaraş'ın tepelerinden sofralara uzanan bu özel lezzet, doğanın cömertliği ve yöre halkının emeği ile buluşarak sofralarda unutulmaz bir tat bırakıyor.