Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde kalp damar cerrahları, 71 yaşındaki Sebiha Bozdağ'a "Ozaki" yöntemi ile ilk defa uygulanan bir operasyonla kendi kalp dokusundan aort kapağı yaparak hastaya yeni bir hayat verdiler.

Yıllardır nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayetiyle uğraşan Bozdağ, KSÜ Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde aort kapağında işlev kaybı ve koroner damarlarda darlık olduğu tespit edildi.

"OZAKİ" YÖNTEMİ İLE İLK KEZ KAHRAMANMARAŞ'TA UYGULANDI

Alışılagelmiş mekanik veya biyolojik kalp kapakları yerine, Bozdağ'a "Ozaki" yöntemi ile kendi kalp dokusundan aort kapağı yapıldı. Bu yöntem, Türkiye'de ve dünyada nadir uygulanan bir yöntemdir.

Kahramanmaraş'taki taş ocağında patlatılan dinamit korkuttu! Kahramanmaraş'taki taş ocağında patlatılan dinamit korkuttu!

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım: "Hastanın kendi kalp dokusundan üretilen aort kapağı yapılmasında immünite ve antijenite gibi durumlar yaşanmayacak kadar az oluyor. Bu yöntemle hastanemizde ameliyatı yapılan hastanın kalp kapağı fonksiyonları tekrar sağlandı. Aynı zamanda hastamıza kapak değişimiyle beraber baypas yapıldı ve gayet sağlıklı şekilde taburcu edildi." ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Erdinç Eroğlu: "Dünyada yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir yöntem olan, hastanın kalp kapağının kendi zarından yapılması yöntemini ele aldık. Çürümüş kapağı çıkarttık, aynı zamanda da tıkalı 4 damara baypas yaptık. Böylelikle hastamız yapay kapak takılmasından veya hayvanlardan elde edilen kapaklardan ve onun zararlı etkilerinden, çabuk yıpranmasından kurtulmuş oldu. Bu, bölgemizde bir ilk oldu. Bu operasyonu şehrimizde yaptığımız için gururluyuz."  açıklamasında bulundu.

Sebiha Bozdağ: "Ameliyatın ardından rahatladım, daha iyi oldum. Doktoruma ve ekibine teşekkür ediyorum." dedi.

Oğlu Vahit Bozdağ, operasyon sonrası annesinin sağlığının düzeldiğini dile getirdi.

(Haber: Yavuz Tozan)

Editör: İsa Aslantaş