Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketinin ardından etkilenenler için önemli bir adım atılıyor.

7269 sayılı Kanun kapsamında hak sahibi kabul edilen ve noter kurasıyla konut sahibi olan vatandaşlarımızın açık borçlandırma işlemleri, 12 Haziran 2024 ile 10 Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kahramanmaraş'ta seyir halindeki otomobil alev alev yandı Kahramanmaraş'ta seyir halindeki otomobil alev alev yandı

HAK SAHİPLERİ ARASINDA BECAYİŞ İMKANI

Konutlarını değiştirmek isteyen hak sahipleri, noter aracılığıyla karşılıklı olarak becayiş yapabilecekler. Ancak bu değişimin resmiyet kazanması için noter tutanağının Kahramanmaraş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne teslim edilmesi gerekiyor.

Hak sahiplerinin açık borçlandırma işlemleri, 7269 sayılı Kanunun 40. maddesi gereğince gerçekleştirilecek ve borçlandırma senedine imza atmayanların konutları teslim edilmeyecek.

Ayrıca, 60 günlük yasal süre içinde borçlandırma işlemlerini tamamlamayan hak sahiplerinin hak sahiplikleri iptal edilecek.

BORÇLANDIRMA DETAYLARI

Kahramanmaraş Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre:

  • Başkanlığımızca ihale ve emanet usulü ile yeni konut yapılacaklar veya Evini Yapana Yardım yöntemine göre konut yapılacaklara konut kredisi açılarak, kredisi 20 yıl vadeli ve faizsizdir.
  • Orta hasarlı konutları için onarım yardımı yapılacakların kredisi 10 yıl olup, vadeli ve faizsizdir.
  • Yeni işyeri yapılacaklar için kredisi yıllık % 4 faizli ve 10 yıl vadeli olarak, 7269 sayılı Kanunun 40. maddesine göre borçlandırılacaktır.
  • Mülk sahibi ebeveynleri vefat etmiş, reşit olmayan kişiler için velisi veya vasisi tarafından borçlandırma işlemleri yapılabilecektir.
  • Borçlandırmasını daha önce yapan vatandaşlarımız yeniden borçlandırma yapmayacaktır.
  • Borçlandırma işlemleri, Onikişubat ve Dulkadiroğlu İlçeleri AFAD İl Müdürlüğünde, diğer İlçelerde Kaymakamlık AFAD bürosunda yapılacaktır.
Editör: İsa Aslantaş