Günümüzde ikinci el araç piyasasındaki yüksek fiyatlar ve haksız kazanç iddiaları gündemi meşgul etmeye devam ederken, şimdi de 'komisyon dolandırıcılığı' tartışmaları gündeme geldi.

Bir sosyal medya kullanıcısı, internet ilan sitesi üzerinden maruz kaldığı bir dolandırıcılık olayını paylaşarak dikkatleri çekti.

Kahramanmaraş'ta yaşayan bir kişi, aracını 1 milyon 32 bin lira karşılığında satışa çıkardı.

Sosyal medya kullanıcısı Polat Erdi, ilan sahibiyle iletişime geçerek aracı satın almak üzere Kahramanmaraş'a gitti.

Aracı inceledikten ve satın almaya karar verdikten sonra ilan sahibinin elden 100 bin lira komisyon talep ettiğini öne süren Erdi, yaşadığı bu duruma sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Paylaşımında, ikinci el araç piyasasındaki durumun vahim olduğunu ve alıcıların komisyon konusunda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Erdi'nin paylaşımları şu şekilde:

“Bugün araba almak için atladım Kahramanmaraş’a geldim. Arabam eskiydi sattım. Çok param yok yeni bir şey alayım dedim. Bir araca karar verdim. Tabii anlaşma öncesi Malatya’da başka bir kişiden aynı araç için yüz yüze görüşerek fiyat almışım. Telefonda aynı fiyatı söylemiş. Hatta notere gideceğiz. Abi yedek anahtarı yok yarına kalsın” dedim ona. Maraş’taki araçta yedek anahtar var. Atladım Maraş’a geldim. Neyse Maraş otogarda buluştuk. Araca baktım. Anlaştık. Öğle arası yemek yedik. Notere gittik. Daha sonra telefonda benimle ve aynı zamanda hanımla belli bir fiyata anlaşan şahıs, ‘abi 100 bin lira da komisyon var, aracın fiyatı 100 bin fazla’ demez mi noterin önünde? Bir anda tepem attı. Atlamışım yol gelmişim, masrafı geç, çocukları bırakmışım hanımın annesine.”

“Bak sen şu an dolandırıcılık peşindesin. Beni buraya kadar getirdin. Doktorsun bir de, bir yerlerden çakallık öğrenmişsin. Vazgeç bu muhabbetten. Ben araç bulmuştum zaten. Senin o istediğin 100 bin komisyon da yoktu. Yedek anahtarı yok diye almadım’ dedim. İşte ‘abi istersen hiç kaçırma hemen onu al, çok iyi fiyat’ dedi.  ‘Sen gittikçe zıvanadan çıktın. Git al ne ya? Madem getirttin buraya, dürüst ol. Gel emniyete gidelim. ETS kayıtları var. Her şey ortada’ dedim. ‘Ben bu fiyatı verdim + bu da komisyon. Abi benim işim olmaz emniyetle falan, ben dediğimi biliyorum’ dedi. Ben de, ‘Seni dolandırıcılıktan ihbar ederim. Meslektaş olduğuna şükret’ dedim. Annesi de yanında; emekli öğretmenmiş… ‘Abla benim yol masrafımı verin, biletimi kesin, bana bu yaptığınız ayıp’ dedim.”

Afşin'de Orta Hasarlı Bina Sahibinden Mühendise Skandal Saldırı Afşin'de Orta Hasarlı Bina Sahibinden Mühendise Skandal Saldırı

Dedi ki “İşte bizim ahiret inancımız var, biz paraya tamah etmeyiz. Biz saygın bir aileyiz falan filan. Dedim ki ” Ya ahiretle ne alakası var. Varsa bir kusur buyurun, emniyete gidelim HTS kayıtları var. Çıkarsınlar. Her şey çıksın ortaya. Mağdur edip sonra ahiret inancı ne alaka? Komisyon ayağına beni buralara kadar getirdiniz, madem inancınız var: hakkımda haram olsun”… Döndüm gidiyorum şimdi. Yol biletimi onun kartı ile aldırdım, yol paramı da aldım, kapora vermiştim onu da aldım.

“ENFLASYON AHLAKLI İNSAN BIRAKMAMIŞ”

Piyasa iyice zıvanadan çıkmış arkadaşlar. Araç alırken sorun komisyon alıyor mu almıyor mu ? Meslek sahibi olmuş, o olmuş bu olmuş fark etmiyor. Enflasyon ciddi ahlaklı insan bırakmamış piyasada. Başımıza her gün bir şey geliyor. Bu da yenisi. Bu da almaya niyetlendiğim komisyonlu araç. İhbar serbest. Yine arabasız kaldık.