Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde, yaklaşık 7 asırlık olduğu tahmin edilen ve etrafında başka bir ağaç bulunmayan Yalnız Ardıç ağacı, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.

YALNIZ ARDIÇ YAYLASI'NDA BİR TARİH ABİDESİ

Ağaç, Afşin ilçesi Büyüktatlar Mahallesi'nde, Yalnız Ardıç Yaylası'nda bulunuyor. Eskiden kervanların geçtiği bir güzergah olarak bilinen bu yayla, şimdi insanlar ve çobanlar için Yalnız Ardıç ağacıyla yön bulma noktası haline gelmiş durumda.

Kahramanmaraş'ta Kış Nasıl Geçirilir? Kahramanmaraş'ta Kışın Neler Yapılır ve Nereye Gidilir? Kahramanmaraş'ta Kış Nasıl Geçirilir? Kahramanmaraş'ta Kışın Neler Yapılır ve Nereye Gidilir?

yalniz-agac

7 ASIRLIK TARİHİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR

Yalnız Ardıç ağacı hakkında bilgi veren Murtaza Kara, "Mahallemizde Yalnız Ardıç Yaylası diye bir yaylamız var. Bu yaylamız ismini 'Yalnız Ardıç' ağacından almıştır. Yaklaşık 7 asırlık olduğu tahmin edilmekte. 'Yalnız Ardıç' ağacının yaklaşık 10 kilometre etrafında başka ağaç olmadığından dolayı yön bulma işini de görmekte. Burası eskiden kervanların geçtiği bir güzergahmış. Şimdi de insanlar ve çobanlar yönünü 'Yalnız Ardıç' ağacıyla bulmakta. Tıpkı deniz feneri görevini görmekte. Yalnız Ardıç Yaylası eskilerde 150 hanenin yaylak olarak kullandığı bir bölgeydi. Şimdi hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın sayısı azaldığından bu sayı tekli hanelere düşmüştür" şeklinde açıklamalarda bulundu.

DOĞANIN MUHTEŞEM BİR PARÇASI

Fotoğrafçı Mehmet Gören ise, "Tek başına yaylanın tam ortasında heybetiyle insanı büyüleyen bir görüntüsü var. 'Yalnız Ardıç' ağacının etrafını dönerek baktığınızda başka herhangi bir ağaç göremezsiniz. 'Yalnız Ardıç' ağacı deseler de adıma buradan geçen insanların hem yön bulma hem de oturup güneşten korunma görevini yaptığımdan dolayı yalnız değilim diye haykırıyor adeta" ifadelerini kullandı.