Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, şehirlerinin savunma sanayisinde önemli adımlar attığını belirterek, "Savunma sanayi noktasında kümelenme oluşturduk. Şehrimiz hem tekstilde hem de çelik mutfak eşyaları noktasında ileri noktadaydı. Bu sektörlerin dışında da Kahramanmaraş, savunma sanayine hazırlık yapılan ve ilgi duyulan bir il oldu” dedi.

ÇALIŞMALAR ANLATILDI

Başkan Buluntu ve yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelerek, oda olarak yürütülen çalışmaları detaylı bir şekilde paylaştı.

Deprem sonrasında önemli inisiyatifler alarak ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Buluntu, bu çabaların devam edeceğini söyledi. İhracat rakamlarından Organize Sanayi Bölgelerine (OSB) ve savunma sanayi yatırımlarına kadar birçok konuda bilgi veren Buluntu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

KAHRAMANMARAŞ İHRACATINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

Başkan Buluntu, konuşmasının devamında, deprem bölgesinde 2023-2024 yılı ihracat rakamlarının açıklandığını belirterek, Kahramanmaraş'ta yüzde 30'luk bir düşüş yaşandığını ifade etti. Genel olarak 11 ilde ihracatta düşüş olduğunu belirten Buluntu, Kahramanmaraş'ın 1 milyar 20 milyon dolar civarında bir ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Başkan Buluntu, 2022'de 1.5 milyar dolar civarında olan ihracat rakamlarının düşüşe geçtiğini dile getirdi.

SAVUNMA SANAYİNDE KÜMELENME OLUŞTURULDU

Başkan Buluntu, savunma sanayisine yönelik önemli girişimlerde bulunduklarını belirterek, şunları söyledi: "Savunma sanayi noktasında kümelenme oluşturduk. Şehrimiz hem tekstilde hem de çelik mutfak eşyaları noktasında ileri noktadaydı. Bu sektörlerin dışında da Kahramanmaraş, savunma sanayinde çok ilgi duyulan ve hazırlık yaptığı bir il oldu. KMTSO deprem sonrası ilimizde önemli inisiyatifler aldı ve çok ciddi çalışmalar yaptı, halen de yapmaya devam ediyor."

ERKENEZ, TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK 12. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ OLDU

Başkan Buluntu, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki gelişmeleri de paylaşarak, "Erkenez Organize Sanayi Bölgesi, Türkoğlu ve Aksu Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 3 bölgeden oluşuyordu. Biz bunu Erkenez Organize Sanayi Bölgesi olarak tek çatı altında topladık ve Türkiye'nin 12. büyük organize sanayi bölgesi oldu. Yaklaşık 706 firmamızın bulunduğu ve ciddi büyüklüğe sahip bir organize sanayi bölgemiz var" şeklinde konuştu.

İrfan Karatutlu-Ali Öztunç kavgası sertleşti İrfan Karatutlu-Ali Öztunç kavgası sertleşti

Erkenez Organize Sanayi Bölgesi'nde arıtma tesisi çalışmalarının devam ettiğini belirten Buluntu, projelendirme safhasına geçildiğini ifade etti.