Refah’tan Yeniden Refah’a uzanan 35 yıllık emanet sahibine teslim edildi Refah’tan Yeniden Refah’a uzanan 35 yıllık emanet sahibine teslim edildi

Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz Mimarlar Odasının genel kurulu ile şehirde devam eden çalışmaları değerlendirdi. 

6 Şubat depremlerinin ardından Kahramanmaraş’ın toparlanmak için kaybedecek 1 dakikasının bile bulunmadığını belirten Kaçamaz, teknik personellerin fikirlerine verilen değerin yeni dönemde de artarak devam etmesi gerektiğini vurguladı. Belediyelerin teknik personellere meclis üyeliklerinde ve departmanlarında daha fazla yer vermesi gerektiğini ifade eden Kaçamaz, yeni dönemde kendi üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yapacaklarını dile getirdi. 

“GEÇ KALINMIŞ OLSA DA MİMAR VE MÜHENDİS ODALARINA DEĞER VERİLMEYE BAŞLANDI”

6 Şubat depremlerinin ardından geç kalınmış olsa da mimar ve mühendis odalarına değer verilmeye başlandığını belirten Kaçamaz; “Depremden 11 ay geçti. Şehrimizde belli başlı toparlanmaların yanı sıra bazı sıkıntılarda ortaya çıkmaya başladı. Bu sıkıntıların da çözümleri ortaya çıkmaya başladı. Şehrimizin merkezi, Azerbaycan Devleti’nin yardımıyla birlikte 24 saat şantiye alanına çevrildi. Bu bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Kış aylarının da gelmesiyle birlikte barınma sorununun hat safhaya çıktığı bu dönemde yapılacak 10 bin konutun hızlı ilerlemesi bizim geleceğe dair umut beslememize sebep oluyor. Bu durum Mimarlar Odası ve teknik personeller olarak hoşumuza gidiyor. Burada belli başlı problemlerimiz var. Bunları da konuşmamız gerekiyor. Belediyelerimizdeki teknik personel eksikliği, mimar, mühendis eksikliği, bunların artık konuşulması ve çözüme kavuşturulması gerekiyor. Çünkü 6 Şubat afetinde çok ciddi dersler çıkarttık. Bunları bir kenara yazdık. Çıkarttığımız dersleri uygulamaya dökmemiz gerekiyor. Önümüzde bir yerel seçim var. Bu yerel seçim, Kahramanmaraş için çok önemli bir yerel seçim. Bu yerel seçimlerde teknik personellerin aday olduğu, diğer insanların da teknik personellere değer verdiğini gözlemliyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor. Mevcut durumda geç kalınmış bir düzenden sonra Kahramanmaraş özelinde güzel bir etkileşim oldu. Mimar odalarına, mühendis odalarına, jeoloji odalarına önem verilmeye başlandı. Fikir alışverişinde bulunulmaya başlandı. Belli komisyonlar oluşmaya başlandı. Bu bizi şehrin düzelmesi adına gerçekten mutlu ediyor. Bu yeni dönemde de beklentilerimiz, mevcut belediye başkanlarımızın değişmesi veya devam etmesi durumunda sürecin aynı şekilde devam etmesini, aynı hassasiyetle devam etmesini önemsiyoruz. Bu şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz mevcut devlet aklının burada çalıştığı, bürokrasinin çalıştığı düzenin mevcut belediye başkanı olsa da, yeni gelecek belediye başkanı olsa da bozulmasını istemiyoruz. Şuan özellikle şehrin planlanması ve kalkınması yönünde şehrin kaybedecek bir dakikası bile yok. Biz zaten gecikmiş bir süreç yaşadık. Bir daha bu süreci tekrar yaşamak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“GENEL KURULUMUZA BÜTÜN KAHRAMANMARAŞ HALKI’NI DAVET EDİYORUZ”

20 Ocak’ta yapılacak olan Mimarlar Odası Genel Kurulu’na tüm Kahramanmaraş halkını davet eden Kaçamaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Genel perspektiften baktığımızda şehirde bir aklın ve bir masanın oluştuğunu, bu masada herkesin dinlendiği ve söz alıp konuştuğu bir ortam oluştu. Buna şehir için biz büyük bir kazanım olarak bakıyoruz. Özellikle büyükşehir belediyemizde olan koordinasyon şuan çok iyi ilerlemektedir. Yeni seçim döneminde mevcut belediye başkanımızla veya gelecek olan belediye başkanımızla aynı hassasiyetle devam edeceğimize inanıyoruz ve o perspektifte de çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlçe belediyelerimizde, büyükşehir belediyelerimizde ar-ge alanlarının, imar planı çalışmalarının yapılması gerektiğini ve bunların uzun süreceğini ve uzun soluklu olacağının farkındayız. Bu şehir bu uzun soluklu çalışmayı hak ediyor ve bekleyecektir. Biz ilçe belediyelerimizde de teknik personellerin belediye meclis üyeliklerinde ve diğer departmanlarda görev alması gerektiğini, buralarda koordinasyon görevlerinde bulunması gerektiğini ve şehirlerimizin 1/100000 ve 1/500000 ölçekli planlarının hazır olması gerektiğini, bütün ilçelerimizin koordineli bir şekilde çalışacağı yeni dönem beklentisi içerisindeyiz. Bu yeni dönemde de bu beklentinin karşılanabileceği beklentisi içerisindeyiz. Bu noktada mimarlar odası olarak üstümüze düşeni kesinlikle yapmaya hazırız ve yapacağımızdan da eminiz. Yeni seçilecek ilçe belediye başkanlarımız veya mevcut belediye başkanlarımızla da yüksek koordinasyonda gerçekten sözde değil, özde bir pozisyonda çalışmaya istekli ve arzuluyuz. Bu hassasiyeti yeni gelecek belediye başkanlarımızın ya da yeni gelecek belediye başkanlarımızın da devam ettireceğini umut ediyoruz. Aynı zamanda 20 Ocak’ta Mimarlar Odası genel kurulumuz olacak. Bu genel kurulda da katılımın yüksek seviyede olması gerektiği, burada insanların mesleği ve şehri tartıştığı, mimarın kente etkisini, mühendisin kente etkisini tartıştığı bir genel kurul olmasını diliyorum. Bu noktada Kahramanmaraş halkımızı da davet ediyoruz.”