İzmir Kitap Fuarı: Kültürpark'ta Kitapseverlere Eski Günlerin Coşkusunu Yaşatıyor İzmir Kitap Fuarı: Kültürpark'ta Kitapseverlere Eski Günlerin Coşkusunu Yaşatıyor

6 Şubat depremlerinde büyük hasar gören Kahramanmaraş'ın tarihi ve kültürel yapıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin iş birliğiyle restore ediliyor.

Restorasyon çalışmaları hakkında bilgi almak için şehre gelen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Birol İnceciköz, Başkan Fırat Görgel ile birlikte incelemelerde bulundu.

Baskan Gorgel Tarihi Yapilarimizi Tekrar Hizmete Sunacagiz (4)

TARİHİ YAPILAR TİTİZLİKLE RESTORE EDİLİYOR

Kahramanmaraş'ın simgelerinden olan Tarihi Kapalı Çarşı, Saraçhane Çarşısı, Arslanbey Konağı, Kasap Hali, Demirciler Çarşısı, Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi ve Kahramanmaraş Kalesi'ni ziyaret eden İnceciköz ve Görgel, restorasyon çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldı.

Restorasyon aşamalarını yerinde inceleyen heyet, tarihi yapıların orijinal dokusuna uygun şekilde restore edilmesi için gerekli adımları görüştü.

BAŞKAN GÖRGEL: "TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ"

Ziyaretler sonrası değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, "Tarihi ve kültürel yapılarımızı hızlı bir şekilde ayağa kaldırmaya gayret ediyoruz. Peyderpey bu yapılarımızı restore ederek tekrar hizmete sunacağız. Tarihi yapılarımızın restorasyonu noktasında vermiş oldukları destek için Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve ekibine teşekkür ediyoruz" dedi.

Görgel, depremden etkilenen tarihi ve kültürel yapılara ilişkin çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü belirterek, "Bu eserler şehrimizin hafızasıdır. Onları korumak ve gelecek nesillere aktarmak görevimizdir. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yakın iş birliği içindeyiz. Restorasyon çalışmaları tamamlandıkça tarihi yapılarımızı tekrar şehrimize kazandıracağız" diye konuştu.

Editör: İsa Aslantaş