Kahramanmaraş, 6 Şubat'ta yaşanan yıkıcı depremlerin ardından yeniden ayağa kalkma sürecinde umut verici bir gelişmeye tanık oluyor.

Deprem felaketinde binlerce insanın yaşamını yitirdiği bu kent, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TÜSAŞ) ile ekonomik anlamda yeniden canlanmaya hazırlanıyor.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde, şehrin iş insanları ve sanayi esnafı için büyük önem taşıyan bu proje, adeta bir seferberlik ruhuyla hayata geçiriliyor.

WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18 (3)

"TÜSAŞ: YÜZYILIN YATIRIMI"

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Hava Limanı bölgesinde geniş bir alana yayılacak olan TÜSAŞ'ın ikinci fabrikasının temellerini atıyor.

500 dekarlık bir alan üzerine kurulacak olan bu tesis, özellikle uçak parçalarının üretimine ev sahipliği yapacak.

Proje için 200 milyon dolarlık bir sermaye ayrıldığı ve şirket kuruluş işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18 (4)

Bu önemli yatırımla birlikte, savunma sanayii alanında Kahramanmaraş, yüzde 70 pay ile en büyük hissedar konumunda yer alacakken, TÜSAŞ ise yüzde 30'luk bir paya sahip olacak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı esnaflar ve iş insanları, bu proje sayesinde hisseleri oranında yatırım yapma fırsatı bulacak. Böylece kent, savunma sanayii alanında yeni bir kümelenme ve yüzlerce tedarikçi firma ile birlikte yüzyılın dönüşümünü yaşayacak.

WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18

KAHRAMANMARAŞ, SAVUNMA SANAYİNİN YENİ MERKEZİ

Projenin temel amacı, deprem sonrası kentte yaşanan ekonomik ve sosyal tahribatın onarılması ve normale dönüş sürecinde, ticaretin ve uzay sanayisinin geliştirilmesi yönünde önemli bir adım atmak.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Buluntu, Kahramanmaraş'ın, Kahraman Kazan'dan sonra Türkiye'nin en büyük savunma sanayi kentine dönüşeceğini ifade etti

Bu dönüşüm, aynı zamanda deprem bölgesindeki istihdam sorununa da çözüm getirecek.

WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18 (1)

AK Parti Adayı Mehmet Beşen, Kahramanmaraş Belediye Meclis Başkanvekili Seçildi AK Parti Adayı Mehmet Beşen, Kahramanmaraş Belediye Meclis Başkanvekili Seçildi

İSTİKLAL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ'NDEN MEZUNLAR TÜSAŞ'TA

İstiklal Üniversitesi, yeniden yapılanma sürecinde İstiklal Teknik Üniversitesi adını alarak, uzay ve havacılık alanında eğitim verecek bir kurum haline gelecek. Üniversitenin bünyesinde kurulacak Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olan öğrenciler, doğrudan savunma sanayiinde iş bulma imkanı elde edecek. Bu stratejik hamle, bölgenin kalkınmasında kritik bir rol oynayarak, gençlerin hem eğitim almasını hem de iş imkanlarına kavuşmasını sağlayacak.

WhatsApp Image 2024-02-22 at 12.19.18 (2)

Kahramanmaraş'ın bu büyük dönüşüm projesi, hem depremden etkilenen bölgenin ekonomik olarak canlanmasına katkı sağlayacak hem de Türkiye'nin savunma sanayii kapasitesini artırarak, ulusal güvenliğe önemli bir katkı sunacak.