Kahramanmaraş deprem soruşturmalarında tarihi karar: 3 kamu görevlisine soruşturma izni Kahramanmaraş deprem soruşturmalarında tarihi karar: 3 kamu görevlisine soruşturma izni

Mikro Bölgeleme çalışmalarının ardından Dulkadiroğlu İlçesinin imar planı netleşti. Açıklamayı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör iki mahallenin 2 katı geçemeyeceğini söyledi.

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ile Basın toplantısı yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Dulkadiroğlu ilçesinin imar planının netleştiğini söyledi.

Daha önceki çalışmalardan da kesitler sunan Başkan Güngör, “Plan notu ile getirilen kat artışı ve emsal artışı vardı, bunları kaldırmıştık. 12 İlçemizin büyük bir kısmında kat düzenlemeleri yapılarak yapı ruhsatı verilmesinin önü geçtiğimiz günlerde açılmıştı. Yine aynı şekilde, Küçük Sanayi Sitesi, Toptancılar, Köy Garajı, Kayseri ve Gaziantep Çevre yolu civarı, konut dışı kentsel çalışma alanlarını 4 katla sınırlandırıp bu şekilde ruhsat verilmesinin önünü açmıştık.” dedi.

BOĞAZİÇİ SÜMBÜLLÜ DEVAM EDİYOR

Şehir merkezinde çok detaylı ve iki aşamalı zemin etüt çalışması yapıldığını hatırlatan Başkan Güngör, “Trabzon bulvarında zemine göre zemin +3 Zemin +4 şeklinde bina yapılacağını belirtmiştik. Boğaz içi ve Sümbüllü bölgesindeki zemin çalışması tüm hızıyla sürüyor.” dedi.

Başkan Güngör uzun yıllandır birikimleri ile konut sahibi olup depremde kaybeden özellikle Doğukent sitesi ve etrafındaki konutların yerinde dönüşümünü hızlandırmak için büyük bir gayret gösterdiklerini de söyledi.

YÜZDE 60 HAK SAHİBİ YERİNDE DÖNÜŞÜM İSTİYOR

Dulkadiroğlu bölgesinin imar planıyla ilgili özel olarak toplandıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Bakanlık ve Dulkadiroğlu Belediyesi ile üzerinde mutabık kaldıkları kararları açıkladı. Başkan Güngör açıklamalarını şöyle sürdürdü;

“Dulkadiroğlu ilçemizde hak sahipliğine konu olan konut sayısı 16 bin 137, işyeri 4 bin 760, yerinde dönüşüm için müracaat ise 9 bin. Evi yıkılan hak sahiplerinin yüzde 60’dan fazlası yerinde dönüşüm için müracaat etmiş durumda. Kırsaldaki hak sahipliği ise 3 bin 147 hak sahipliği olduğunu da görüyoruz. Bir yerde yapılaşma şartlarını oluştururken, zemin etüdüne bağlı ortaya çıkan duruma göre, bakanlığımızla da istişare ederek buradaki kararları aldık. Büyük bir afet yaşadık ve bunan sonra böyle bir afette böyle bir acı daha yaşamak istemiyoruz, daha dirençli şehirler oluşturmak için gayret ediyoruz.

DOĞUKENT SİTE SAKİNLERİNE MÜJDE

Dulkadiroğlu ilçemizde hasar ve zemin durumlarını göz önünde bulundurarak mümkün olduğu ölçüde emsali de koruyarak kat sayısı 5 ile sınırlandırılmıştır. Özellikle Doğukent sitesi ve civarında büyük bir yıkım oldu. Buradaki hemşerilerimiz uzun süre tasarruflarını biriktirerek konut sahibi olmuştu. Site sakinlerinin yerinde dönüşüm taleplerini haklı buluyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Dulkadiroğlu Belediyemizle, Doğukent sitesinin yerinde dönüşümünün bir an önce yapılması için ortak bir çalışma yapıyoruz. Dulkadiroğlu bölgemizde cadde kenarlarındaki konutların altına işyerleri olabilecek. Fakat asma kata kesinlikle izin vermiyoruz. Konutta ise Zemin +4 olarak inşaat yapabilecekler. Ayrıca yine Dulkadiroğlu ilçemizde Sümer ve Eyüp Sultan Mahallelerimizde de zemin etüt çalışmalarımızın ardından 2 katla sınırlandırdık. Açıkladığımız kararlara göre yeni inşaat ruhsatı alabilirler.”

Kaynak: Kanal 46