Kahramanmaraş'ta hayvansal atıklar temizleniyor Kahramanmaraş'ta hayvansal atıklar temizleniyor

Kahramanmaraş, Türkoğlu ilçesi Gaziler Mahallesi'nde meydana gelen deprem, mahallede bulunan Şehit Niyazi Ergüven Okulu'nun yıkılmasına neden oldu. Deprem sonrası mahalle halkı, yıkılan okulun yerine yeni bir okul yapılmasını talep ediyor.

MAHALLE HALKI YENİ OKUL İÇİN SESİNİ DUYURUYOR

Depremin yıkıcı etkisi altında Şehit Niyazi Ergüven Okulu'nun çöktüğü Gaziler Mahallesi'nde, mahalle sakinleri yeni bir okulun inşa edilmesi çağrısında bulunuyor.

Mahallede yaşayan ve 2 çocuk annesi olan 42 yaşındaki Kuda İlga, okulun yıkılmasıyla ilgili şunları söyledi: "Benim çocuklarım bu okulda okuyordu. Okulumuz deprem dolayısıyla yıkıldı ve biz çok zor durumda kaldık. Biz yıkılan okulumuzun yerine tekrardan okul yapılmasını istiyoruz. Şu an başka bir yerdeki uzak bir okula gidiyorlar. Oraya da gitmeleri için servise binmeleri gerekiyor."

depremde-okulu-yikilan-mahalleli-yenisinin-yapilmasini-istiyor

YARDIM BEKLEYEN AİLELER

Çocuklarını okula gönderemediğini dile getiren 35 yaşındaki Emine Ekiz, şu sözleri paylaştı: "Depremden dolayı okulumuz yıkıldı ve biz çok zor durumda kaldık. Benim çocuklarım şu an okula gidemiyor." Öğrencilerden 11 yaşındaki Gülnihal Battal, "Ben 6. sınıfa gidiyorum. Eski okulum Şehit Niyazi Ergüven Okulu'ydu. Okulumuz depremden dolayı yıkıldı. Bizi başka okula gönderiyorlar. Orası da çok uzak olduğu için yürüyemiyorum" dedi.

ACİL OKUL İHTİYACI

11 yaşındaki Ayşe İkra ise, "Biz depremden çok etkilendik. Ben 6. sınıf öğrencisiyim. Depremden dolayı okulumuz yıkıldığı için biz çok mağdur durumdayız. Ben şu an başka okula gidiyorum ama içime sinerek derslerimi ödevlerimi yapamıyorum. Bu yüzden okulumuzun bir an önce yapılmasını istiyoruz" ifadesini kullandı. 6. sınıf öğrencisi olan 11 yaşındaki Hatice Sultan da, "Depremden fazlasıyla etkilendik ve şu an 8 ay oldu. Okulumuz yıkıldı ve şu an gittiğimiz okul çok uzak. Ben sabahçıyım ve sabah saat 7.30'da okulda olmam gerekiyor. Ben buradan sabahleyin saat 6.30'da yola çıkıyorum. Okulum 11.45'te bitiyor. Ama ben eve 13.30'a kadar anca gelebiliyorum. Ben yetkililerin bize bu konuda yardımcı olmalarını istiyorum" şeklinde endişelerini dile getirdi.

Editör: İsa Aslantaş