Dünyanın ekonomik krizi konuştuğu şu günlerde Türkiye'de ilkokulu bitirememiş biri olan Duran Bayram, İsviçre'de altın kralı olma yolunda ilerliyor. İlkokul üçüncü sınıfa giderken Kahramanmaraşlı kuyumcuların yanında çırak olarak çalışmaya başlayan Duran Bayram'ın özel ürettiği işlenmiş altın takı ve yüzükler İsviçreli kuyumcular tarafından da kapışılıyor.

İsviçre genelinde 50 ayrı kuyumcuya toptan mal vermeye başlayan Duran Bayram, "5 yıl önce geldiğim İsviçre'de bir Türk olarak bu başarıyı yakalamak benim için çok sevindirici. İsviçre'deki Türk toplumunu kendi alanımda başarıyla temsil ettiğime inanıyorum. Amacım en kısa zamanda ülke genelindeki dükkan sayımı 10'na çıkarmak."dedi.

Basel'de 4 ay sonra açılacak Volta alışveriş merkezinde ikinci dükkânını açacak olan Duran Bayram, Cihan'a yaptığı açıklamada "Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler bulundukları ülkelerin sunduğu imkanları iyi değerlendirmeli. Biraz disiplinli çalışırsak başarı kendiliğinden gelir. Ben kuyumcu çırağı olabilmek için ilkokulu üçüncü sınıfta bıraktım. İlkokul diplomam yok. Ancak kendi alanımda en iyi olmaya çalıştım."diye konuştu.

Almanya-İsviçre ve Fransa sınırındaki Basel kentinden adı geçen bu üç ülkeye de toptan altın satışları gerçekleştiren Duran Bayram, "Bugünlerde Türk müşterilerin tercihlerini Türkiye'deki TV ekranlarında oynayan diziler belirliyor. Özellikle Bin Bir Gece adlı dizide gösterilen takılara büyük talep var." diye belirtti.

Duran Bayram'ın Alaş adlı şirketindeki 5 eleman İsviçre, Almanya ve Fransa'yı düzenli gezerek yeni ürünleri tanıtıp, sipariş alıyor. (CİHAN)