AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs seçimlerinde partisi tarafından zorla Cumhurbaşkanı adayı yapıldığını iddia etti. KRT TV'de canlı yayına katılan Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinde partililerinin yoğun ısrarı üzerine aday olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, kendisine adaylık konusunda baskı yapan partililerinin daha sonra bu durumu eleştirmeye başladığını ileri sürdü.

"İlla Sen Aday Ol" Diyenler Sonra Tam Tersini Yaptı

Kılıçdaroğlu, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Beraber yola çıktığınız, birlikte mücadele ettiğiniz, 'illa sen Cumhurbaşkanı adayı ol' diyen arkadaşlar, sonra dönüp size tam tersini yaparlarsa ne dersiniz? Bunu vatandaşın takdirine sunuyorum."

Aday Olmak Aklının Ucundan Bile Geçmiyordu

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı olmanın aklının ucundan bile geçmediğini ifade ederek, "Sanki ben zorla Cumhurbaşkanı adayı olayım dedim, aklımın ucundan bile geçmiyordu. MYK'da, Parti Meclisi'nde ve Meclis grubunda da 'sizin mutlaka olmanız lazım' denildi, her toplantıda bunlar söylendi. Düne kadar bana aday ol diyen sen değil miydin? Hayatım boyunca dayatma kültüründen gelmediğim için böyle bir şey hiç yapmadım." dedi.

Yeniden Aday Olacak Mı?

Kılıçdaroğlu, "CHP Genel Başkanlığı'na yeniden aday olur musunuz?" sorusunu da yanıtladı. Delegelere işaret eden Kılıçdaroğlu, "Genel başkan olmak için mücadeleci olacaksınız, önünüze engeller çıkacak ve bu engelleri aşacaksınız. Kurultay'da hiçbir zaman 'ben genel başkan olacağım' demedim. Delegeler aday olarak gösterdiler. Yeniden kurultayda genel başkan diye aday gösterirlerse en cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz. Delegelere bağlı. Onlar önerirlerse 'olmayacağım' demeyiz." şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun Seçim Kayıpları

14 Mayıs 2023'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı'nın adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu, oyların yüzde 44,88'ini alarak ikinci oldu. En yakın rakibi Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 49,52 oy aldı. 28 Mayıs'ta yapılan ikinci tur seçimde Kılıçdaroğlu, yüzde 47,82 oy alırken, Erdoğan yüzde 52,18 oy oranıyla zafer elde etti. Böylece Kılıçdaroğlu, görev süresi boyunca 2 halk oylaması, 3 genel seçim, 2 yerel seçim ve bir cumhurbaşkanlığı seçimi kaybetmiş oldu.

Bu açıklamalarıyla Kılıçdaroğlu, adaylık süreci ve partisi içindeki dinamiklerle ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı. Önümüzdeki dönemlerde CHP'deki gelişmeler ve Kılıçdaroğlu'nun siyasi geleceği merak konusu olmaya devam edecek.

Editör: İsa Aslantaş