Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni faciası öncesinde, dikkat çeken bir sosyal medya hesabı tarafından yapılan isabetli uyarılar gündemi sarsmaya devam ediyor. Facia yaşanmadan beş gün önce, söz konusu hesap tarafından yapılan "tedbir alın" çağrısı, olayın ardından büyük önem kazandı.

HESAPTAN YAPILAN UYARIYA DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM

Odatv'nin aktardığı habere göre, "Kızıl Deli Kahin" isimli hesap, altın madeni faciasının yaşandığı bölgede önceden uyarıda bulunmuştu. Faciadan beş gün önce yapılan paylaşımda, şu ifadelere yer verilmişti:

"Düşte göründü tedbir alın geç olmadan... Altın firması dağı terk ederken ardından patlar siyanür havuzu, koca bir nehir, koca bir ilçe zehre boğulur, yarısı oyulmuş dağ tel tel dökülür."

Antalya Teleferik Kazası: Cep Telefonuyla Kaydedilen Panik Anları Ortaya Çıktı Antalya Teleferik Kazası: Cep Telefonuyla Kaydedilen Panik Anları Ortaya Çıktı

"TEDBİR ALIN DEMEDİM Mİ?" SORUSU YENİDEN GÜNDEME GELDİ

Maden faciasının ardından, sosyal medya hesabı "Kızıl Deli Kahin" yeniden dikkatleri üzerine çekti. Faciadan hemen sonra yapılan "Tedbir alın demedim mi?" paylaşımı, büyük yankı uyandırdı. Hesap, şu sözleri paylaşarak dikkatleri çekti:

"Önlem alınmaz boşluk varsa, liyakat yoksa, denetim yoksa bela o ülkede kaderdir. Yani kaderi belirlemek akıl ile mümkün ama nerde..."

Kizil-deli-hesabi

Sosyal medya kullanıcıları, yapılan bu isabetli uyarıların önemini ve ülkedeki yönetim eksikliklerinin vurgulanmasını gündeme taşıdı. Facia sonrası yaşananlar, önleyici tedbirlerin ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.