Bakan Kurum Kahramanmaraş'a müjdeyi verdi: O bölgeler için sonuç çıktı Bakan Kurum Kahramanmaraş'a müjdeyi verdi: O bölgeler için sonuç çıktı

Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde kiraz üreticileri, ürünlerinin dalında kalması ve fiyatların düşmesi nedeniyle büyük bir öfke yaşıyor.

Daha önce İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e gönderilen kiraz, bu kez elde kaldı.

Kabaca Mahallesi'nde yaşayan üreticiler, kiraz işinin Türkiye genelinde öldüğünü ve alıcı bulmakta zorlandıklarını söylüyor.

"Kirazları Dibi mi Keseceğiz?"

Ali Kertmen isimli üretici, geçen sene 15 ton kirazın 10 tonunun elinde kaldığını ve bu sene de aynı sorunun yaşandığını aktarıyor. 20 liraya satılan kirazlardan amele parasını çıkardıklarında geriye çok az bir şey kaldığını belirten Kertmen, "Ne yapacağım bu kirazları dibinden mi keseceğim?" diye soruyor.

"Emeklerimiz Boşa mı Gidecek?"

Hüseyin Ali Kertmen ise tırnaklarıyla kazıyarak emek verdiği kiraz bahçesinden para kazanamadığını söylüyor. Emekli maaşını bile gübre ve ilaç masraflarına yatırdığını belirten Kertmen, "Kiraz işi sadece Kabaca'da değil Türkiye genelinde öldü. Alıcı yok, satıcı olsa ne anladı?" diyerek isyan ediyor. 21 liraya sattığı kirazı bile tek başına satmak zorunda kalan Kertmen, emeklerinin boşa gitmesine üzülüyor.

"Devlet Nerede?"

Adem Çetin ise kiraz fiyatlarının düşüklüğüne ve alıcı bulamama sorununa tepki gösteriyor. 20 liraya sattıkları 80 liralık kirazların kendilerini boğduğunu söyleyen Çetin, "Nerede bu devletin görevlileri gelsinler baksınlar. Bize yardımcı olsunlar. Biz kiraz işini bırakıyoruz. Bu kirazların tamamını keseceğiz. Yazık değil mi bize?" diyerek yetkililere seslendi.

Editör: İsa Aslantaş