Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nun son toplantısında alınan kararla birlikte asgari ücrette önemli bir artış gerçekleşti. Yapılan duyuruya göre, asgari ücret brüt 34.070 TL, net 29.640 TL olarak belirlendi.

YENİ ASGARİ ÜCRET 1 MAYIS'TAN GEÇERLİ OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu'nun açıklamasına göre, yeni asgari ücret rakamları 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Kararın oy çokluğuyla alındığı vurgulanırken, yapılan zam oranının yüzde 23 olduğu altı çizildi.

BDDK'dan Kredi Kartı Limitlerine Radikal Değişiklik BDDK'dan Kredi Kartı Limitlerine Radikal Değişiklik

TÜRKİYE'DEKİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Türkiye'de enflasyon oranlarında yaşanan artış, özellikle sabit gelire sahip çalışanlar ve emeklileri olumsuz etkilerken, gözler Temmuz ayındaki zam oranlarına çevrildi.

Memur ve emekliler, enflasyon zammına ek bir zam müjdesi beklerken, asgari ücretliler de kendilerine enflasyon zammı talep ediyordu.

Asgari Ucret Kibris

GEÇEN YILIN ARALIK AYINDA BELİRLENEN ZAM

Hatırlanacağı üzere, Türkiye'de Aralık ayında oluşturulan asgari ücret tespit komisyonu tarafından yapılan görüşmeler sonucunda, asgari ücrete gelecek zam belirlenmişti.

İşçi heyetinin itirazına rağmen çoğunluk kararıyla zam onaylanmıştı ve 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren asgari ücret 17 bin 2 TL olarak yükseltilmişti.

Ancak, bu zamlı asgari ücretin etkisi kısa sürede azalırken, dikkatler Temmuz ayına çevrildi.

Editör: İsa Aslantaş