Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Orta Doğu gezisi ülkesinde "fiyasko" olarak nitelendirildi. Macron, Hamas'a karşı yaptığı "DEAŞ'a karşı olan uluslararası koalisyon" önerisi nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldı.

MACRON'UN HAMAS'A KARŞI ÖNERİSİ

Macron, 24 Ekim'de Tel Aviv'de Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmede, herkesi şaşırtan bir öneride bulundu. Hamas'ın DEAŞ gibi bir terör örgütü olduğunu belirterek, DEAŞ için kurulan uluslararası koalisyonun Hamas'a karşı da oluşturulmasını önerdi. Macron, "Fransa, Irak ve Suriye'de DEAŞ'e karşı oluşturduğumuz uluslararası koalisyonu, Hamas'a karşı da mücadele etmek için hazırdır. Terörizm hepimizin ortak düşmanıdır ve Hamas terör örgütüdür" dedi.

macronun-orta-dogu-gezisine-tepki-fiyasko-4l7j

ÜRDÜN'DEN GELEN TEPKİ

Macron, Orta Doğu turunda Ürdün Kralı Abdullah ile bir araya geldi.

Görünce mideniz bulanabilir: Aslında onlar birer tescilli yemek! Görünce mideniz bulanabilir: Aslında onlar birer tescilli yemek!

Bu görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ürdünlü kaynaklara göre, Kral Abdullah, Macron'un Hamas ile DEAŞ'ı aynı kefeye koymasından ve Hamas'ı bombalama önerisinden rahatsız oldu ve bunu Macron'a iletti.

Bu nedenle, ortak bir açıklama yapılmadı.

FİKRİNDEN VAZGEÇME

Son durağı Kahire olan Macron, Cumhurbaşkanı Sisi'den de koalisyon fikrine destek bulamadı. Bunun üzerine Macron, DEAŞ koalisyonunu Hamas için genişletme fikrinden vazgeçti. Ancak, Fransa'nın bu koalisyonun deneyimlerinden faydalanmayı önerdiği belirtildi. Macron, "Koalisyon güçlerinin DEAŞ'a karşı yürüttüğü mücadele deneyimlerinden yola çıkarak Hamas ile de mücadele etmek için Fransa olumlu bakıyor" ifadelerini kullandı.

AĞIR ELEŞTİRİLER

Macron, özellikle sol muhalefet tarafından Fransa'da ağır eleştirilere maruz kaldı. Macron'un önerisi "fiyasko" olarak nitelendirildi ve diplomasi yöntemi "felaket" olarak değerlendirildi.

Editör: İsa Aslantaş