Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan bir altın madeni ocağında meydana gelen ve büyük bir heyelanı tetikleyen toprak kayması sonucu, 9 işçi toprak altında mahsur kaldı. Olayın yaşandığı 13 Şubat Salı gününden bu yana süregelen arama kurtarma çalışmaları, işçilere ulaşma umuduyla devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bölgedeki durum hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

400 BİN KAMYONLUK TOPRAK KÜTLESİYLE MÜCADELE

Bakan Bayraktar, heyelan sonucunda oluşan ve yaklaşık 400 bin kamyon toprağı hareket ettirecek büyüklükteki toprak kütlesinin, arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını belirtti. Bu devasa miktar, bölgedeki çökmenin boyutunu ve kurtarma çalışmalarının karşılaştığı zorlukları gözler önüne seriyor. Bayraktar, "Bölgedeki toprağın tamamının kaldırılması gerekiyor. Önceliğimiz, işçi kardeşlerimizin olduğunu düşündüğümüz alanlarda arama yapmak" şeklinde konuştu.

FACİA ÖNCESİ UYARI MESAJLARI

Maden ocağında çalışan bir işçinin ifadesine göre, olaydan dakikalar önce, toprak kütlesinin bulunduğu alanda bir çatlak fark edilmiş ve durum yetkililere bildirilmiş. Ancak, tüm çalışanlara gerekli uyarının yapılmadığı, bazı firmalara uyarı mesajının e-mail yoluyla iletildiği ancak herkese ulaşmadığı öğrenildi. Bu durum, olayın önlenmesi adına atılması gereken adımların tam olarak atılamadığını ortaya koyuyor.

Nihat Zeybekçi’nin İsrail ile ticaret sözleri gündem oldu Nihat Zeybekçi’nin İsrail ile ticaret sözleri gündem oldu

ERİŞİM ENGELİ VE SON DAKİKA UYARILARI

Heyelanın meydana geldiği Heap Leach bölgesine giriş-çıkışların, ikinci bir bildirime kadar kapatıldığına dair uyarı mesajları gönderildiği belirlendi. Bu mesajlar, maden sahasındaki bazı bölgelerin boşaltılmasına yol açtı. Ancak, maden personelinin ifadelerine göre, bu uyarıların zamanında ve etkili bir şekilde yapılmaması, facianın boyutunun artmasına neden olabilirdi.

SORUŞTURMA VE GÖZALTI SAYISININ ARTIŞI

Erzincan'daki faciaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 8'e yükseldi. Gözaltına alınanlar arasında, olayın yaşandığı maden ocağını işleten Kanadalı firmanın yöneticisi de bulunuyor. Bu gelişme, soruşturmanın derinleştiğini ve facianın nedenlerinin aydınlatılması için ciddi adımlar atıldığını gösteriyor.