Malatya'nın Akçadağ ilçesi, dün 4.4 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Saat 20.24'te meydana gelen depremin 7 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. Depremin ardından uzmanlar değerlendirmelerde bulundu.

MALATYA FAYI VE TEHDİT UYARISI

Kahramanmaraş'ta üniversite adaylarına tercih danışmanlık hizmeti Kahramanmaraş'ta üniversite adaylarına tercih danışmanlık hizmeti

Prof. Dr. Osman Bektaş, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, Malatya Fayı'na dikkat çekti. Bektaş, bu depremleri "Malatya için ciddi bir tehdit unsuru" olarak değerlendirdi.

Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"2023 Maraş deprem çiftinden sonra 16 Şubat 2024’te gerçekleşen 4.1 büyüklüğündeki artçı depreme benzer nitelikte. Her iki deprem de Malatya Fayı'nın gerilim altında olduğunu ve bölge için bir tehdit oluşturduğunu gösteriyor. Artçı depremler devam edebilir."

DEPREMİN EKONOMİK ETKİLERİ

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise Malatya'daki depremin bir "artçı" olduğunu belirtti. Ercan, "2023'te gerçekleşen 11 ildeki büyük depremler artık sönüş evresine geçti. Bu süreçte, 5.5 büyüklüğünden küçük, yıkıcı olmayan depremler olağandır. Hızla inşa edilen deprem konutları, yaraları bir nebze olsun saracaktır. Depremin Türkiye Cumhuriyeti’ne maliyeti yaklaşık 130 milyar dolardır. Yeni Kahramanmaraş depremlerinin yaşanmaması için tedbirler alınmalıdır" şeklinde konuştu.

Editör: İsa Aslantaş