Konya'nın siyasi gündemi, AK Parti'nin Cihanbeyli Belediye Başkan adayı olarak Mehmet Kale'nin isminin açıklanmasıyla hareketlendi. Peki, Mehmet Kale kimdir, nerelidir ve siyasi kariyerinde neler başarmıştır? İşte, Mehmet Kale'nin hayatına dair merak edilenler.

MEHMET KALE'NİN KÖKLERİ: KONYA VE EĞİTİM HAYATI

1963 yılında Konya'da dünyaya gelen Mehmet Kale, eğitim hayatına 19 Mayıs İlköğretim Okulu'nda başladı. İlköğretimden sonra Konya İmam Hatip Okulu'na devam eden Kale, buradaki eğitimini 7. sınıf sonunda bıraktı ve lise diplomasını Gazi Lisesi'nden aldı. Üniversite eğitimini Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde tamamlayan Kale, genç yaşlarda başladığı ticaret hayatına mezun olduktan sonra da devam etti.

14 Şubat Antalya Muratpaşa'da okullar tatil mi? Kepez ve Konyaaltı'nda yarın okul var mı, yok mu? 14 Şubat Antalya Muratpaşa'da okullar tatil mi? Kepez ve Konyaaltı'nda yarın okul var mı, yok mu?

SİYASİ VE SOSYAL YAŞAMDAN İŞ DÜNYASINA: MEHMET KALE'NİN KARİYERİ

Mehmet Kale, ticaretteki başarısının yanı sıra siyasi, sosyal ve kültürel çalışmalarda da aktif rol aldı. 2004 yılında Günyüzü Beldesi'nde gerçekleştirilen yerel seçimlerde Belediye Başkanlığına seçilen Kale, bu görevi 2009 yılında tekrar kazandı. Cihanbeyli, Kulu, Altınekin ilçelerinde çevre koruma çalışmalarına öncülük eden Kale, bu projelerin 2014 yılında Konya Büyükşehir Belediyesine devredilmesine katkı sağladı.

CIHANBEYLI BELEDIYE BAŞKANLIĞINDAN AK PARTİ ADAYLIĞINA

Mart 2014 yerel seçimlerinde Cihanbeyli Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Kale, görevini başarıyla sürdürdü ve 2019 yerel seçimlerinde tekrar bu göreve seçildi. Halen bu görevi yürüten Kale, aynı zamanda Konya Belediyeler Birliği yönetim kurulu üyeliğine de devam etmektedir. Evli ve beş çocuk babası olan Kale'nin, AK Parti Konya Cihanbeyli Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesi, siyasi kariyerinde yeni bir sayfa açıyor.