İsviçre bankaUBS, 2024 Küresel Servet Raporu'nun sonuçlarını duyurdu. Raporda, dünya genelindeki milyoner sayısının önümüzdeki beş yıl boyunca artacağı öngörülüyor.

EMEKLİ, DUL VE YETİMLERE TEMMUZ ZAM FARKI: SGK 26 Temmuz'da Ödeme Yapacak! EMEKLİ, DUL VE YETİMLERE TEMMUZ ZAM FARKI: SGK 26 Temmuz'da Ödeme Yapacak!

GELİŞMİŞ VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE MİLYONER SAYISI YÜKSELİYOR

CNBC-e'nin aktardığı habere göre, 2023-2028 yılları arasındaki dönem için yapılan ankete katılan 56 gelişmiş ve gelişmekte olan ekonominin 52'sinde, 1 milyon dolar veya daha fazla servete sahip olan yetişkin sayısının artması bekleniyor. Bu eğilime en çok Tayvan’ın öncülük etmesi bekleniyor. Mikroçip endüstrisinin büyümesi ve zengin yabancıların göçü nedeniyle Tayvan'daki milyoner sayısının yüzde 47 artacağı tahmin ediliyor.

TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA

Tayvan’ı yüzde 43 artışla Türkiye takip ediyor. Türkiye'nin ardından Kazakistan yüzde 37, Endonezya yüzde 32 ve Japonya yüzde 28 artış oranlarıyla listede yer alıyor.

ABD VE ÇİN'DE MİLYONER SAYISI ARTIŞI

Dünyada en fazla milyonerin bulunduğu ABD ve Çin'de ise artışın sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 8 olacağı öngörülüyor.

AVRUPA’DA MİLYONER SAYISI BÜYÜME ORANLARI

Fransa ve İtalya’da milyoner sayısının sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 9 artması beklenirken, bu ülkelerde daha doğal bir büyüme öngörülüyor. Ancak Hollanda'da zenginlerin sayısında yüzde 4'lük bir düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor. İngiltere'de ise milyoner sayısının yüzde 17 azalacağı öngörülüyor.

KADINLARA BÜYÜK SERVET TRANSFERİ

UBS’nin bu yılki raporu, nesiller arası büyük servet aktarımının sadece dikey değil, aynı zamanda yatay olarak da gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Önümüzdeki 20 ila 25 yıl içinde aktarılması beklenen yaklaşık 83 trilyon doların 9 trilyon doları eşlere yatay olarak aktarılacak. Ortalama yaşam süresi ve çiftler arasındaki yaş farkları nedeniyle, bu büyük servet transferinin yüzde 10'undan fazlası kadınlara gidecek.

UBS, eşlerin bu mirası genellikle dört yıl boyunca elinde tuttuğunu ve ardından başkalarına devrettiğini belirtti. En büyük yatay ve dikey servet transferinin Amerika’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Editör: İsa Aslantaş