TBMM’ye sunulan 80 maddelik yeni Torba Yasada, milyonlarca vatandaşı doğrudan etkileyen önemli değişiklikler bulunuyor. Bu düzenlemeler arasında özellikle dikkat çekenlerden biri, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlularını ilgilendiren madde.

GSS PRİM BORÇLULARINA AF YOLDA

Torba yasa teklifinin içeriğinde yer alan 54. madde çerçevesinde, GSS prim borçlularına af getirilmesi bekleniyor.

Torba yasada bulunan 54. madde şu ifadelerle açıklanıyor: "Prim ödeme yükümlüsü kendisi olan vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı sağlanması, ekonomik ve sosyal anlamda hayatlarına daha sağlıklı devam etmelerini sağlamak amacıyla yürürlüğe konulan yapılandırma kanunlarından yararlanamayan ya da yararlanmalarına rağmen zorunlu genel sağlık sigortası prim borçlarını ödeyemeyen sigortalılara yönelik kamuya olan borç yüklerini hafifletmek ve sağlık hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla düzenleme yapılması öngörülmüştür."

GSS AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?

GSS affından, 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu olanlar faydalanacak. Af kapsamında ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri, gecikme cezası ve gecikme zammının tamamından vazgeçilecek.

AYLIK GSS PRİMİ BELİRLENİYOR

GSS primleri asgari ücrete bağlı olarak belirlendiğinden, bu yılın sonuna kadar ödenecek prim miktarı aylık 402 lira, yıllık ise 4 bin 802 lira olacak. 2024 yılında asgari ücrete yapılacak artış oranında GSS primleri de artacak.

GSS BORCUNA AF NE ZAMAN GELECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçilere müjde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçilere müjde

Torba yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi durumunda Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşacak. Düzenleme sonrasında halihazırda borçlu durumda olan milyonlarca vatandaşın yeni yıla GSS prim borcu olmadan gireceği öngörülüyor.