Yaklaşık 4 milyon emeklinin merakla beklediği zam düzenlemesi için gözler hükümete çevrildi. Yılın ilk 6 ayındaki enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, emekli maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 24,73 olarak belirlendi.

ENFLASYON ZAMMI VE KÖK AYLIK

Enflasyon zammı, emeklilerin kök aylıklarına uygulanacak. Ancak kök aylığı 7 bin 710 lira ve altında olan emekliler, bu zam oranına rağmen en düşük maaş seviyesinin altında kalıyor. Bu durum, AK Parti'nin kurmaylarını harekete geçirdi.

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit tuttu Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit tuttu

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINDA ARTIŞ HAZIRLIĞI

Kulislerden gelen ilk bilgilere göre, en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya yükseltilmesi planlanıyor. Bu konuda yapılacak düzenlemeler, emeklilerin yaşam standardını yükseltmeyi amaçlıyor.

ZAM İÇİN TOPLANTI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Güler, zam düzenlemesini görüşmek üzere bir araya gelecekler. AK Parti yetkilileri ise, "Emeklilere seyyanen zam şu an mümkün görünmüyor. Ancak en düşük emekli maaşının 10 bin TL’nin üzerine çıkarılması konusunda çalışmalar sürüyor." şeklinde açıklamada bulundu.

Editör: İsa Aslantaş