Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), PKK/KCK'nın sözde gençlik topluluğu kadın genel sorumlusu "Bişeng Brüsk" kod adlı Rojda Bilen'i Irak/Süleymaniye kırsalında bir nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

OPERASYONUN DETAYLARI

MİT'in istihbarat çalışmaları sonucunda Bilen'in Irak/Süleymaniye kırsalındaki İran sınırındaki Pencevin bölgesinde faaliyet yürüttüğü belirlendi. Hedefin yeri tespit edildikten sonra operasyon için düğmeye basıldı. Operasyon kararının verilmesinden kısa bir süre sonra Rojda Bilen, 19 Mart 2024 tarihinde etkisiz hale getirildi.

Trafik Yoğunluğu Arttı: Ağır Vasıtalara Esneklik Sağlandı! Trafik Yoğunluğu Arttı: Ağır Vasıtalara Esneklik Sağlandı!

ETKİSİZ HALE GETİRİLME ANLARI GÖRÜNTÜLENDİ

MİT, operasyondan görüntüler de paylaştı. Görüntülerde, "Bişeng Brüsk" kod adlı terörist Bilen'in içinde bulunduğu beyaz pikap aracın Süleymaniye kırsalında takibe alındığı ve SİHA saldırısı ile vurularak etkisiz hale getirildiği görülüyor.

GENÇLERİ TERÖR ÖRGÜTÜNE KAZANDIRIYORDU

Rojda Bilen, PKK/KCK'nın gençlik yapılanması içerisinde kilit bir rol oynuyordu. Bilen'in, terör örgütüne katılım yapacak gençleri tespit edip teşvik ettiği, ideolojik propaganda ile manipüle ettiği ve Türkiye'deki gençlik yapılanması mensuplarına eylem talimatları verdiği belirlendi.

OPERASYONUN ÖNEMİ

Rojda Bilen'in etkisiz hale getirilmesi, PKK/KCK'nın gençlik yapılanmasına büyük bir darbe olarak değerlendiriliyor. Operasyon, MİT'in terör örgütlerine karşı yurt içi ve yurt dışında etkin mücadelesini sürdürdüğünün de bir göstergesi.