Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve dövizdeki hareketlilik, akaryakıt fiyatlarını da doğrudan etkiliyor. Bu gece yarısından itibaren motorine 1 lira 34 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Bu zamla birlikte motorinin litresi İstanbul'da 40 lira 55 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 60 kuruştan satılacak.

Trump ve Harris Yarışı: Altın Fiyatlarına Yansıyan Büyük Oynaklık Trump ve Harris Yarışı: Altın Fiyatlarına Yansıyan Büyük Oynaklık

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ve dolar kurundaki değişiklikler, akaryakıt fiyatlarının temelini oluşturuyor. Rafineriler bu iki unsuru baz alarak fiyatları hesaplıyor. Hesaplanan fiyatlar, dağıtım firmalarınca da dikkate alınıyor. Fakat rekabet ve serbest piyasa koşulları nedeniyle, şirketler ve şehirlere göre fiyatlarda küçük değişiklikler olabiliyor.

EPGİS Fiyat Değişikliklerini Duyurmayacak!

Enerji Piyasası Gösterge Sistemi (EPGİS), akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlara duyuran tek sendika konumundaydı. EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine sendika, dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıkladı.

Peki, bu durum vatandaşları nasıl etkileyecek? Motorine zammın, özellikle taşımacılık sektöründe ve tarımda yükselişe yol açması bekleniyor. Bu durum, gıda fiyatlarını da dolaylı olarak etkileyebilir. Vatandaşlar, akaryakıt fiyatlarındaki artışa karşı tasarruflu davranmaya ve alternatif ulaşım imkanlarını değerlendirmeye teşvik ediliyor.

Editör: İsa Aslantaş