Gittiği her ziyarette ve platformlarda ilçesi için yapacaklarını anlatan AK Parti Dulkadiroğlu Belediye Başkan A.Adayı Mustafa Taş, imar planını tamamlayarak kentsel dönüşüm ve yeniden yapılanmayla birlikte turizm alanlarına da ağırlık vereceklerini söyledi. İnternetten yayın yapan bir televizyon kanalında usta gazetecilerin sorularını cevaplayan Taş, ilçesinde kentsel dönüşümden turizme, gençler ve kadınlar için oluşturduğu projelerden kültürel etkinliklere, imar ve modern şehircilikten genel hizmetlere kadar tüm sorulara içtenlikle cevap verdi.

Büyükşehir, Organize Sanayi ve Kavlaklı’nın Yolunu İyileştiriyor Büyükşehir, Organize Sanayi ve Kavlaklı’nın Yolunu İyileştiriyor

İŞTE ADAY ADAYI TAŞ’TAN SAMİMİ CEVAPLAR:

Dulkadiroğlu ilçemizin en önemli sorunu imar ve kentsel dönüşüm. Çünkü Dulkadiroğlu ilçemizde elle tutulur, gözle görülür bir yer kalmadı. Bu nedenle ilk işimiz imar çalışmalarını tamamlayıp kentsel dönüşümü tüm ilçe geneline yayarak Dulkadiroğlu’nu şantiye sahasına çevirmek istiyoruz. İlçemizde 4-5 mahallemiz sit alanı durumunda. Buralarda kentsel dönüşümü başlatmamız için bir takım izinlerin alınması gerekiyor. Buradaki Germanicia Antik Kenti’ni açık hava müzesi şeklinde dünya turizmine sunmamız gerekiyor. Bunun dışında Sakarya, Arslanbey, Kayabaşı, Sütçü İmam, Duraklı Şeyh Adil, İsa Divanlı gibi mahallelerimizi incelediğimizde binaların genel yapısı 2-3 kat. Dolayısıyla buraları belediye bütçesini bile katmadan güçlü müteahhitlerle anlaşarak kentsel dönüşüme dâhil edebiliriz. Kentsel dönüşüm yaparken mahallelerimizde yeşil alanlarla donatacağız. Bütün mahallerimize okullarını, sağlık ocaklarını ve sosyal donatılarının tamamını yerleştireceğiz. Küçük öğrencilerimizin, başka mahallelerdeki okullara gitmelerini, büyük caddelerde karşıdan karşıya geçmelerini engelleyeceğiz. Dulkadiroğlu’nu tarihi dokuya uygun, yatay mimari anlayışıyla modern ve model bir ilçe haline getireceğiz. 

“TEKNİK EKİP AĞIRLIKLI BİR BELEDİYE MECLİSİ GEREKİYOR”

Belediye Meclisi üyelikleri için gittiğimiz her yerde söylediğimiz şey, teknik elemanları belediye meclis üyeliği için yazın oluyor. Kahramanmaraş’a gönül vermiş taş üstüne taş koymak isteyen İnşaat mühendisi, jeoloji mühendisi, şehir plancısı, harita mühendisi ve mimarlardan oluşan güçlü bir teknik ekip kuracağız. Bunun yanında esnaflarımızdan ve iş adamlarımızdan da meclis üyesi olarak ihtiyacımız var.

“KAHRAMANMARAŞ-ÇAĞLAYANCERİT YOLU’NUN BİR AN ÖNCE DEVREYE KONULMASI GEREKİYOR”

Kahramanmaraş-Çağlayancerit Yolu için çok emek sarf edildi. 14 kilometrelik bir alanın ihalesi yapıldı. Bu mesafenin alt yapısı tamamlanmak üzere iken 6 Şubat Depremlerini yaşadık. Bu proje deprem nedeniyle geri planda kaldı. Bu yol güzergâhında Yıldızkent, Yenikent, Akyar mahallemizde depremzede hemşehrilerimiz için yapılan TOKİ Konutları, bağ evleri kısacası Dereköy’den Beşenli Mahallemize kadar birçok yerleşim yerinin olması nedeniyle mevcut yol yetersiz kalıyor. Bu nedenle bu yolun acil olarak en kısa sürede tamamlanması gerekiyor. Burada ilçe belediyesi olarak bağlantı yollarını ve üzerimize düşen ne varsa yapacağız. 

“BERTİZ İÇİN EKSİK NE İSE GEREKENİ YAPACAĞIZ”

Bertiz, bizim için çok önemli bir bölge. Bertiz’i daha iyi hale getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Bertiz’li hemşehrilerimizle istişare ederek ne gerekiyorsa yapacağız. Deprem döneminde Afet Koordinasyon Merkezi’nde görevli olduğum için ilçemizin tamamında ne gibi ihtiyaçlar var hepsine hakimim. Ulaşım ağlarını daha da iyileştirerek vatandaşlarımızın Bertiz’imize daha hızlı ve konforlu ulaşmalarını sağlayacağız. Ayrıca Bertiz’imizi sayfiye merkezi yapmak için gerekli çalışmaları da yapacağız.

“GENÇLERİMİZİ MESLEK SAHİBİ YAPMAMIZ GEREKİYOR”

İlçemizde kuracağımız gençlik merkezlerinde; Gençlerimizi iş sahibi yapabilmek, sanayimize kazandırabilmek için ortaokul çağından itibaren Halk Eğitim Merkezi iş birliği ile iş garantili mesleki eğitim kursları düzenleyerek meslek sahibi olmalarını sağlayacağız. Gençlerimiz neye ilgi duyuyorsa bunu gençlerimizle birlikte kuracağımız gençlik meclisinde istişare edeceğiz. Alınacak kararları  da uygulamaktan imtina etmeyeceğiz.

“ÜLKEMİZİN EN ÜNLÜ GASTRONOMİ UZMANLARINI ŞEHRİMİZE GETİRECEĞİZ”

İlçe merkezimizde bulunan Kurtuluş, Divanlı, Ekmekçi gibi Mahallelerimizde tarihi konaklarımız bulunmaktadır. Bunları tarihi dokuya uygun ve modern mimariyle buluşturacağız. Bu konaklarımızdan bir tanesini mutfak akademisi yapmayı düşünüyoruz. Bu alanda yapacağımız çalışmalarla şehrimizi gastronominin başkenti yapacağız. Ulusal ölçekte gastronomi festivalleri düzenleyeceğiz. Ülkemizin en ünlü gastronomi uzmanlarını hemşehrilerimizle buluşturacağız. 

Tarihi konaklarımızın olduğu bölgede büyük bir eksiklik olarak gördüğümüz kültür sokağı yapmayı planlıyoruz. Buradaki konaklarımızı dernek, vakıf gibi sivil toplum kuruluşlarımıza tahsis edeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarımız bu konakların bakımlarını yapacak, ayakta kalmalarını sağlayacak.

“KÜÇÜK SANAYİ SİTEMİZİ GENİŞLETMEMİZ GEREKİYOR”

Küçük sanayi sitemiz dar ve yetersiz geliyor. Kahramanmaraş-Çağlayancerit yolu güzergahında konut dışı kentsel çalışma alanlarında gerekli tahsisleri Genel ve Yerel idaremizle birlikte yaparak Sanayimizi genişleteceğiz. Bu konuda esnaflarımızla da hemfikiriz. 

“DOĞUKENT’TEN BEŞENLİ’YE KADAR YENİ İMAR ALANLARI AÇMAMIZ GEREKİYOR”

Doğukent’ten başlayarak Beşenli’ye kadar imar alanları açmamız gerekiyor. Bağcılığı ve toprağı seven vatandaşlarımız için villa tipi bağ evi alanlarını oluşturmamız gerekiyor. Buraların imarını mutlaka tamamlamamız gerekiyor. Pandemi döneminde ve deprem sonrası süreçte bağ evlerine çekilen vatandaşlarımız oldu. Bu alanlarda çarpık kentleşme olmaması için gerekli imar düzenlemelerini yapacağız. 

Editör: İsa Aslantaş