İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bugün yaptığı basın açıklamasıyla Filistin devletini tanıdıklarını resmen duyurdu. Sanchez, "İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı kapsayan Filistin devletini tanıyor" ifadelerini kullandı. Bu açıklama, Norveç ve İrlanda'nın geçtiğimiz hafta yaptığı benzer duyuruların ardından geldi.

"ÖNCELİK ATEŞKES VE YARDIMLAR"

Sanchez, açıklamasında önceliklerinin ateşkes sağlanması, insani yardımların Gazze'ye girişinin temin edilmesi ve rehinelerin serbest bırakılması olduğunu belirtti.

Putin, Kuzey Kore Yolcusu! 24 Yıl Sonra Gerçekleşecek Ziyaret Gündemde Putin, Kuzey Kore Yolcusu! 24 Yıl Sonra Gerçekleşecek Ziyaret Gündemde

İspanya'nın iki devletli çözümü desteklediğini ve Hamas'ın bu çözüme karşı olan tutumunu reddettiklerini vurgulayan Sanchez, 7 Ekim saldırılarını da kınadı.

"Bu, İsrail ile mümkün olan en iyi ilişkiyi istememize rağmen, iki devletli çözüme olan bağlılığımızın bir göstergesidir. Gazze'deki krizi sona erdirmek için yarından itibaren tüm çabalarımızı iki devletli çözüme yoğunlaştıracağız" dedi.

İSPANYA'NIN ROLÜ VE HEDEFLERİ

Sanchez, İspanya'nın Filistin Ulusal Yönetimi'ne (ANP) reformlarda yardım edeceğini ve Arap ülkeleriyle işbirliğini artırarak bir barış konferansı düzenlemeyi hedeflediklerini belirtti. İspanya'nın uluslararası hukuka dayalı bir düzeni desteklediğini vurgulayan Sanchez, bu tutumun ülkenin büyüklüğüne ve uluslararası beklentilere uygun olduğunu söyledi.

İSRAİL VE FİLİSTİN İÇİN TEK ÇÖZÜM: İKİ DEVLET

İspanya, 140'tan fazla ülkenin katıldığı bir adım atarak Filistin'i tanıdı. Sanchez, "Barışı sağlamak acil bir gerekliliktir ve bu, İsrail devletinin yanında bir Filistin devleti kurulması ile mümkündür" dedi.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME

Başbakan Sanchez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından, İspanya ile Türkiye arasındaki mükemmel ilişkilerin daha da güçlendiğini ifade etti. Sanchez, X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı açıklamada, "Az önce Türkiye'nin Cumhurbaşkanı ile konuştum. Her iki ülkenin haziran ayında Madrid'de düzenleyeceği hükümetler arası zirveyi onunla analiz ettim. İspanya ile Türkiye arasındaki mükemmel ilişkilerin güçlendiğinin bir örneği daha. Ayrıca, Filistin devletinin İspanya tarafından tanınması ve şiddete kesin olarak son verecek barış anlaşmasına varılması ihtiyacını da ele aldık" dedi.

NORVEÇ VE İRLANDA DA RESMEN TANIDI

İrlanda hükümeti, bugün yaptığı açıklama ile Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını duyurdu. Hükümet, tanıma planını kabine toplantısında onayladı. İspanya, geçen hafta Norveç ve İrlanda ile yaptığı ortak açıklamada Filistin devletini tanıyacaklarını bildirmişti.

İsrail ise bu adıma tepki göstererek Kudüs'teki İspanya konsolosluğunun Filistinlilere hizmet vermesini yasakladı. Norveç de gece yarısı yürürlüğe giren kararnameyle Filistin Devleti'ni resmi olarak tanıdığını açıkladı. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, iki devletli çözümün İsrail'in de çıkarına olduğunu belirterek, tanıma kararının bu çözümü mümkün kılabileceğini vurguladı.

ORTA DOĞU'DA BARIŞ İÇİN ÖN KOŞUL: FİLİSTİN DEVLETİ

Norveç Başbakanı Store, "Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. Hem İsrailliler hem de Filistinliler kendi devletlerinde barış içinde yaşama hakkına sahiptir. İki devletli bir çözüm olmadan Orta Doğu'da barış olmayacaktır. Filistin devleti olmadan da iki devletli bir çözüm olamaz" ifadelerini kullandı.

Editör: İsa Aslantaş