2019'da kurulan İsveç merkezli elektrikli araç üreticisi Volta Trucks, dört yılın ardından iflas başvurusunda bulundu. Otomobil sektörü, hızla elektrifikasyona geçiş yaparken, bu pazarda pay sahibi olmak isteyen yeni şirketler ortaya çıkıyor. Ancak, Volta Trucks, tedarik sorunlarıyla mücadele ederken hem İsveç'teki hem de Birleşik Krallık'taki ofislerini kapatma kararı aldı ve projelerini tamamen iptal etti.

VOLTA TRUCKS'IN ZORLU İFLAS KARARI

Tedarikçi sorunlarına karşı mücadele eden Volta Trucks, hem İsveç hem de Birleşik Krallık'taki ofislerini kapatma kararı alarak iflas başvurusunda bulundu. Şirket yetkilileri, tedarikçilerin karşılaştığı zorlukların iflası kaçınılmaz hale getirdiğini belirtti.

Milyonlar geçim derdi ile boğuşurken dev bankadan "güler misin, ağlar mısın?" dedirten Türkiye iddiası Milyonlar geçim derdi ile boğuşurken dev bankadan "güler misin, ağlar mısın?" dedirten Türkiye iddiası

PROTERRA'NIN İFLASI TEDARİK SORUNLARINA YOL AÇTI

ABD merkezli elektrikli otobüs üreticisi Proterra, Ağustos ayında iflas etmesi, Volta Trucks'ın parça tedarik sürecinde büyük bir aksaklığa yol açtı. Ayrıca, Volta Trucks'ın elektrikli kamyonları için akü üreticisi konusunda belirsizlikler bulunuyordu.

TEDARİK SORUNLARI SERİ ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Tedarik zincirindeki sorunlar, Volta Trucks'ın kamyon üretimini düşürdü ve ek sermaye sağlama çabalarını engelledi. Şirket, yatırımcılardan yaklaşık 300 milyon euro topladı, ancak seri üretime geçmek için daha fazla finansmana ihtiyaç duyuyordu. Şirket, şehir içi teslimatları hedefleyen elektrikli kamyonlar üretiyor ve bu araçları Avusturya'daki bir fabrikada üretiyordu. Şimdi, iflas başvurusu, şirketin yeniden yapılanmasına ve İsveç ile İngiltere'de yeniden faaliyete geçme fırsatı sunuyor.

Editör: İsa Aslantaş