Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı'nda Genel Başkanlığa seçilen Özgür Özel, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

GÖLGE KABİNE GÖREVLENDİRMESİ VE MUHALEFET KARARLILIĞI

Özel, konuşmasına Kemal Kılıçdaroğlu'nu selamlayarak başladı ve "Etkin ve kararlı muhalefet yapacağız. Gölge kabinesi görevlendirmesi yaptık. CHP'nin gölge kabinesinin 9'u kadın, 9'u erkek" şeklinde duyurdu.

DİSK YÜRÜYÜŞÜNE TAM DESTEK

CHP Genel Başkanı, Barolar Birliği'nin eylemine verdikleri desteği hatırlatarak, "Şimdi bir başka yürüyüş var. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu İstanbul'dan Ankaraya doğru yürüyor. Örgütlerimiz Eskişehir'de onlarla yürüyecekler. Vardıklarında ben ve grubum DİSK ile birlikte Ulus'a yürüyeceğiz" dedi ve emek ile sermaye arasındaki dengeyi vurguladı.

İLK YURT DIŞI ZİYARETİ KKTC

Özel, ilk yurt dışı temasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) olacağını açıkladı. Ayrıca, "Nereye gitmemiz gerekirse orada olacağız. En kısa sürede Azerbaycan'a da gideceğiz. Dış politikada dengeli bir siyaset izleyeceğiz. 25 Kasım'da da Bosna Hersek'e gideceğiz" ifadelerini kullandı.

YEREL SEÇİM STRATEJİSİ VE ADAY BELİRLEME SÜRECİ

Kılıçdaroğlu'dan Tanju Özcan'a ateş gibi sözler! 'Cenazeme bile gelme' Kılıçdaroğlu'dan Tanju Özcan'a ateş gibi sözler! 'Cenazeme bile gelme'

Özel, basın mensuplarının sorularını yanıtladıktan sonra, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine ilişkin yol haritasını paylaştı. Öne çıkan noktalar şunlar:

  • Milletvekili seçimlerinde ön seçim uygulanacak.
  • Belediye seçimlerinde mevcut belediye başkanı anketle seçilecek.
  • Aday belirleme sürecinde örgüt denetiminde ön seçim en çok kullanılan yöntem olacak.
  • Birden fazla aday olan illerde ön seçime gidilecek.
  • Ön seçim, kanunda belirtilen 48 gün öncesinde yapılacak.

BAHÇELİ'NİN AYM SÖZLERİ VE İTTİFAK İHTİMALİ

Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Anayasa Mahkemesi (AYM) sözlerine yönelik eleştirilerde bulundu. Ayrıca, Meral Akşener ile görüşme konusunda net bir açıklama yapmadı ancak güzel bir telefon konuşması gerçekleştirdiklerini belirtti.

CHP'NİN YEREL SEÇİM İTTİFAKI KARARI

Yerel seçimde ittifak konusunun parti içindeki toplantılardan sonra kararlaştırılacağını ifade eden Özel, il başkanları ve Parti Meclisi ile yapılacak toplantılarda bu konuyu ele alacaklarını belirtti.

Editör: İsa Aslantaş