Dünya Diyabet Günü: Prof. Dr. Mehmet Hulusi Atmaca'dan Uyarılar

14 Kasım, Dünya Diyabet Günü kapsamında VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Hulusi Atmaca, diyabetin ülkemizdeki hızlı artışına dikkat çekti. Son 10 yılda diyabet sıklığının yüzde 100 artarak yüzde 15'e çıktığını belirten Prof. Dr. Atmaca, bu durumun ciddi bir sağlık sorunu olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

Diyabetin Küresel Boyuttaki Tehlikesi

Dünya genelinde 460 milyonu aşkın insanın diyabet hastası olduğu biliniyor. Bu küresel soruna dikkat çeken Prof. Dr. Atmaca, ülkemizde de tip 2 diyabetin obezite ile paralel olarak arttığını ifade etti.

Türk mutfağının gölgesi: Çayı zehre çevirmeyin! Uzmanlar kritik uyarıyı yaptı Türk mutfağının gölgesi: Çayı zehre çevirmeyin! Uzmanlar kritik uyarıyı yaptı

Risk Faktörleri ve Bilinçli Yaklaşım

Prof. Dr. Atmaca, diyabetin önemli risk faktörlerini sıralayarak, ailesinde diyabet öyküsü bulunan, kilolu, hareketsiz yaşam süren, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, polikistik over sendromu gibi risk faktörleri taşıyan bireylerin diyabet açısından risk altında olduğunu belirtti.

Bireysel Sorumluluk ve Önleyici Yaklaşım

Her bireyin kendi sağlığını koruma sorumluluğunu taşıması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Atmaca, "Pandemi haline gelen diyabetin önlenmesi ve kontrol altına alınması sadece sağlık çalışanlarının sorumluluğuna terkedilmemeli, her birey kendi risklerinin farkında olarak sorumluluk üstlenmelidir" dedi. Ayrıca, risk altındaki bireylerin düzenli takip ve erken önlemler alarak komplikasyonları engellemelerinin önemine dikkat çekti.

Bu önemli gün vesilesiyle, diyabetin yaygınlaşmasının engellenmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi adına yapılan bu açıklamalar, diyabetle mücadelede farkındalığın artırılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.