6 Şubat tarihinde yaşanan 7,7 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Pazarcık’ta yaşanan felaketin ardından bin 500’e yakın bina yıkılmış, yüzlerce vatandaş ise hayatını kaybetmişti.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen afetin ardından Pazarcık’ta yıkılan binaların enkazları kaldırılırken, bir yandan da ağır hasar almış binaların yıkımı da devam ediliyor. Depremin izlerinin silinmeye başlandığı Pazarcık’ta Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan koordinesinde belediye ekipleri ilçede çalışmalara başlarken bir yandan da esnaflar kepenklerini açmaya başladı.

Yeni bir Pazarcık inşa etmek için devletin tüm kurumları ile koordineli bir şekilde çalışma yürüten Pazarcık Belediye Başkanı Yılmazcan, ilçenin depremden sonra aldığı ağır yarayı kapatmaya başladı.

Pazarcık Devlet Hastanesi yanına 1300’e yakın konteyner mahalleyi kurarak vatandaşlara normal hayata geçmeleri için fırsat sunduklarını ifade eden Yılmazcan, ilçede çadırları yavaş yavaş iptal ederek insanlar için daha rahat olan konteynere yerleştirmeye başladıklarını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Pazarcık'ta 2 ayrı yerleşim alanının tespit edildiğini, buralara önümüzdeki günlerde 8 bin konutun yapılacağını söyleyen Yılmazcan, depremin ardından tüm ülkenin tek yürek olmayı başardıklarını ve bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti.

Pazarcık'ı bu sefer de hortum ve fırtına vurdu: 4 kişi yaralandı Pazarcık'ı bu sefer de hortum ve fırtına vurdu: 4 kişi yaralandı

Kahramanmaraş’ın üreten ve her geçen gün gelişen ilçesi olan Pazarcık’a vatandaşların geri dönmesi çağrısını da yineleyen Yılmazcan, “Bütün hemşehrilerimden Pazarcık'a sahip çıkmalarını istiyorum. Biz Pazarcık'tayız” dedi.

Editör: TE Bilisim