Son altı ayın Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine göre, akaryakıt ürünlerindeki ÖTV oranları yüzde 19,49 arttı. Bu güncellemeyle birlikte benzinin litre fiyatına yaklaşık 2,24 TL, motorinin (mazot) litre fiyatına 2,13 TL, LPG'ye (otogaz) ise 95 kuruş zam yapıldı.

AKARYAKIT FİYATLARI TÜRKİYE GENELİNDE ZİRVE YAPTI

Yüzde 25 Zam Sınırı Kalktı! Ev ve İş Yeri Kiraları Ne Kadar Artacak? Yüzde 25 Zam Sınırı Kalktı! Ev ve İş Yeri Kiraları Ne Kadar Artacak?

Bu fiyat artışları kısa sürede tüketicilere yansıdı ve bütün Türkiye'de akaryakıt fiyatları 44-47 lira aralığına çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

PETROL FİYATLARINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR

Bu yükselişte etkili olan bir diğer faktör ise petrol fiyatlarındaki artış oldu. ABD ham petrolü, son zamanların en büyük düşüşü olan 12,2 milyon varillik azalmanın ardından yüzde 1,3 yükselerek varil başına 84 dolara yaklaştı. Bu, Nisan ayından bu yana en yüksek kapanış fiyatı olarak kayda geçti.

GELECEĞE YÖNELİK BELİRSİZLİKLER ARTIYOR

OPEC+'nın arz kısıtlamaları ve jeopolitik riskler, petrol fiyatlarının yüksek seyretmesinde etkili olmaya devam ediyor. İran, Fransa ve İngiltere'deki seçim süreçleri ile Ortadoğu'daki gerilimler, piyasalardaki risk iştahını etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

FED'DEN ENFLASYON VE FAİZ AÇIKLAMASI

ABD'deki Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonomik verilerin enflasyonun düşüşe geçtiğini gösterdiğini belirtti. Ancak faiz oranlarının düşürülmesi için daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu vurguladı, bu da piyasalarda belirsizlik yarattı.

Editör: İsa Aslantaş