Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu, bugün yaptığı toplantıda alınan faiz kararını açıkladı. Toplantının başkanlığını Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yaptı. İşte detaylar:

EKİM AYI FAİZ KARARI
Banka, son toplantısında cesur bir adım atarak politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 35'e yükseltmişti. Ancak, bugünkü toplantıda alınan kararla birlikte politika faizi yüzde 40'a çıkarıldı.

MERKEZ BANKASI'NIN GÖRÜŞÜ
Merkez Bankası'nın karar metninde, "Ekim ayında bir miktar gerileyen manşet enflasyon, son Enflasyon Raporu'nda sunulan görünümle uyumlu seyretmektedir. Yurt içi talep, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik riskler enflasyon baskılarını sürdürmektedir. Ancak, parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara etkisiyle yurt içi talepteki dengeleme başlamıştır" ifadelerine yer verildi.

Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı Şimşek'ten Ekonomide Devrim: Yeni Model ve Tasarruf Önlemleri Açıklandı

PARASAL SIKILAŞTIRMA YAVAŞLAYACAK
Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılığa önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirerek, parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatılacağını ve adımların kısa bir sürede tamamlanacağını belirtti. Ayrıca, fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gereken parasal sıkılığın sürekli sürdürüleceği vurgulandı.

KREDİ KARTI VE KOMİSYON ORANLARI
Kredi kartı azami faiz oranları ve üye iş yeri azami komisyon oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacağı bildirildi.

SIKILAŞTIRMA HAZİRAN'DA BAŞLADI
Merkez Bankası, haziran ayındaki toplantısından itibaren para politikasında sıkılaştırmaya gitmişti. Bu çerçevede alınan kararlar, piyasalarda ve ekonomi aktörlerinde yakından takip edilmeye devam ediyor.