ABD merkezli önde gelen yatırım bankası JPMorgan, 2024 yılında Türk Lirası'nda önemli bir değer artışı öngördüğünü açıkladı.

Banka, gelişmekte olan piyasalara yönelik 2024 beklentileri arasında, Türk Lirası'nda yaşanacak değer artışının öne çıktığını belirtti.

SEÇİMLER SONRASI PARA POLİTİKASINDA 180 DERECE DÖNÜŞ: TL'NİN YENİ İYİMLEŞMESİ

Son yıllarda sık sık değer kaybeden Türk Lirası'nda, seçimlerin ardından uygulanan 180 derecelik bir para politikası değişikliği ve politika faizinin önemli ölçüde artırılmasıyla birlikte iyimserlik oluştu.

Kuzey Kıbrıs 2024 asgari ücret ne kadar? Kuzey Kıbrıs 2024 asgari ücret ne kadar?

Bu gelişmeler, JPMorgan'ın Türk Lirası'na yönelik olumlu beklentilerini destekleyen önemli faktörler olarak öne çıkıyor.

JPMORGAN'IN RAPORU: TOPLANMA YOLUNDA TÜRKİYE

JPMorgan'ın dün yayımladığı raporda, Türkiye'nin yanı sıra Polonya, Güney Afrika ve İsrail'e de dikkat çekilerek, "2024 yılının ilk yatırım teması toparlanma" vurgusu yapıldı. Raporda, Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kazanacağına işaret edilerek, "TL için var olan ağırlığı artır tavsiyemize 6 ay vadeli USDTRY forward'lerini ekliyoruz" ifadelerine yer verildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN REEL DEĞERLEME AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili olarak, uyguladıkları dezenflasyon programının Türk Lirası'nın reel olarak değer kazanmasına büyük ihtimalle sebep olacağını belirtti.

Erdoğan, "Türk Lirası'nın reel olarak değer kaybettiği süreç sona ermiştir" şeklinde ifadeler kullanarak, ekonomik iyileşme ve güçlenme sinyalleri verdi.