'30 Mart seçimleri dönüm noktası olacak'

'30 Mart seçimleri dönüm noktası olacak'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart seçimlerinin milli irade için dönüm noktası olacağını söyledi.


ANKARA (İHA) - Başbakan Erdoğan, "30 Mart'ta kimin nerede belediye başkanı olacağı değil, hangi partinin kazandığı önemli. Çünkü, AK Parti'nin kazanacağı her belediye farklı bir mesaj olacaktır. Farklı bir anlam ifade edecek. Çünkü burada kaybedenler lobisi, inanın milletten en darbeyi alacaklardır" dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Bugün bir gazete en çok satan gazete bugün bir başlık atıyor birinci sayfadan. Güya ben anamuhalefetin İstanbul adayından çekinmeye başlamışım onun için dosyayı açıklamışım. Burada çok açık birşey söylemek durumundayım. O gazetenin patronu İstanbul Hilton Oteli'nin yanındaki bahçeye inşaat yapabileceği düşüncesiyle onun özelleştirmesine girmiştir. Ama Büyükşehir Belediyemiz ona müsaade etmedi. Bu sefer gitti Şişli Belediyesi ile anlaşma yoluna. Şişli Belediye Başkanı bu işlerde mahirdir. CHP'den ihraç edilirken de bu tür klasörler nedeniyle ihraç edilmedi mi? Yolsuzluk klasörü diye anamuhalefetin genel müdürü o zaman onun önünde poz vermedi mi? Hesap şu, 'Şu anda İstanbul'u alabilir miyiz? Almayacaksınız. İstanbul sizin ne olduğunu çok iyi biliyor. 'Alabilirsem, ben bu otelimi büyütür müyüm' diyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onun kontrol eder. Çevre katliamına sana müsaade etmeyeceğiz. Kim çevreci değil. Bunlar ortaya çıkıyor. Türkiye'de milletin iradesine canı pahasına sahip çıkan bir iktidar var. Biz meşruluğumuzu sizden alıyoruz. Bir kısım devlet kurumları içine sızan şebekelerin, çetelerin millet iradesini gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Demokratik bir ülkede kararı meşru siyasi aktörler verir. Bu ülkenin temel sorunlarında, dershaneler, terör, çözüm sürecinde, Suriye meselesinde karar hakkına polisler mi karar verecek" dedi.


Yargının bağımsızlığını ve mücadelesini referandumda sağladıklarını belirten Başbakan Erdoğan, "Yargı sadece bağımsız değil, aynı zamanda tarafsız olacak. Hem bağımsız hem tarafsız. Bağımsızlığı iste ama tarafsızlığa gelince orada tarafım de, bunu kimse yutmaz. Biz yargıyla değil, yargı mensuplarının da baskı altına alan bir örgütle mücadele ediyoruz. Hiç kimse siyasi iradenin yargıya müdahale ettiğini iddia etmesin. Bizim dışımızda kimse millete hesap vermiyor. Biz hesap veriyoruz. Siyasi kararları uygulayacak olan siyasi iradedir. Eğer, siyaset yapmak istiyorsan o zaman bunun tek yolu var. Bütün görevleri bir tarafa koyar gelirsin siyaset içinde yer alırsın. Şu anda oyun bozulduğu için rahatsızlar. Milli iradeye ve hükümetimize kurulan tuzak bir kez daha altüst olmuştur. 30 Mart'a kadar sergilenecek her sabotajı, her tuzağı milletimizle birlikte bozacağız. Hiç kimsenin endişesi olması. Bu badireyi de aşacağız. Hepimiz çok sağlam duracağız. Daha fazla bir olacak, dayanışma içinde olacağız. 30 Mart seçimleri milli irade için dönüm noktası olacak. 30 Mart'a kimin nerede belediye başkanı olacağı değil, hangi partinin kazandığı önemli. Çünkü, AK Parti'nin kazanacağı her belediye farklı bir mesaj olacaktır. Farklı bir anlam ifade edecek. Çünkü burada kaybedenler lobisi, inanın milletten en darbeyi alacaklardır. İşte o zaman Türkiye'nin önünde engel kalmayacak, çözümün önünde engel kalmayacak. Daha fazla demokratikleşme adımı atacağız. Şimdiden bazı demokratikleşme hareketlerini başlattık. Bu engelleri atıkta hiç bitmeyen bir baharı karşılayacağız.Geçen yıl ilkbahar doğru ve güneydoğu için bahara dönüşmüştü. Artık şehitler gelmiyor ama birileri şu anda hasretle yine şehitler 'gelsin' diyor. Hep bunun gayreti içindeler. İnşallah 30 Mart'ta yeni bir dönemi birlikte tüm Türkiye bitmeyen bir bahara kavuşacak" diye konuştu.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eli kanlı Esed rejimini destekleyen, katliamlar yapılırken gidip Esed'le hatıra fotoğrafı çektiren CHP milletvekillerinin bu tavrına rağmen insani duruştan taviz vermediklerin isöyledi. Erdoğan, "Birileri Esed'i savunsa da biz ısrarla mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz. Birileri çıkıp alçakça, haince MİT'e karşı sabotaj düzenlese de biz büyük devlet olmanın sorumluluğuyla kardeşlerimize yardım taşımaya devam edeceğiz" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Brüksel'deki temaslara ilişkin bilgi vererek, "2014 yılının Türkiye-AB ilişkileri bakımından verimli olmasını bekliyoruz" dedi.


Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın 22 yıl aradan sonra Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdiğini anlatan Erdoğan, "Kendisiyle önemli ve verimli görüşmelerimiz oldu. Bugüne kadar olan süreci değerlendirme açısından önemliydi. Önümüzdeki hafta Almanya'ya yapacağımız ziyaret Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir ziyaret olacak. İşadamalarıyla Almanya'da biraraya gelceğiz. Akşam saatlerinde İran'ın başkenti Tahran'a hareket ediyoruz. İran temaslarımızın da Türkiye-İran ilişkileri, bölgesel meseleler konusunda hayırlı vesilelere olacaktır. Cenevre görüşmeleri devam ederken, rejimin yaptığı işkenceleri gösteren fotoğraflar dünya kamuoyunda sarsıcı bir etki yaptı. Nazilerin Musevilere yaptığı soykırımı, Bosna Hersek'te yapılan katliamları Suriye'deki insanlık dışı tabloyu da tüm niteliğiyle ortaya koydu. Rejim güçlerinin kuşatması altındaki yer kamplarında adeta hapsedilen binlerce insan kadınıyla yaşlısıyla çocuğuyla ne zaman yemek yediğini hatırlamayan yüzlerce insanın bulunduğu ifade ediliyor. Oradaki ilim adamlarını, ulemanın verdiği fetvalarla kedi ve köpek yeme durumunda kalan insanlar var" şeklinde konuştu.


Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hala utanmadan sıkılmadan Suriye'nin Dışişleri Bakanı Cenevre'de, Türkiye ve Körfez ülkelerine hakaret edecek kadar densizleşiyor. Uluslararası platformlar nezdinde gereken yankıyı bulamadı. Rejim fotoğrafçısının çektiği fotoğraflar meselenin ciddiyetini ortaya koydu. Kimyasal silahlarla bin 500-2 bin kişi öldürülmüşse öbür tarafta konvansiyonel silahlarla öldürüldü. İster kimyasal ister konvansiyonel silahlarla olsun, açlıktan bir deri bir kemik kalmış insanlar karşısında inanıyorum ki insanlar mahcup olacaktır. Türkiye ve aziz millet bu insanlık dışı manzara karşısında yüreği parçalansa da mahcubiyet yaşamıyor Suriye meselesinde insan odaklı bir dışı politika anlayışıyla yaklaştık. Suriye'den topraklarımıza sığınan kardeşlerimize kucak açtık. Suriye meselesin çözümü için uluslararası platformlarda uyarıcı bir rol oynadık. Vicdan dışı sabotajlara rağmen yaptık. Suriye'ye yönelik politikamızı eleştiren CHP'ye rağmen dik durduk" ifadelerini kullandı.


Başbakan Erdoğan, "Eli kanlı Esed rejimini destekleyen, katliamlar yapılırken gidip Esed'le hatıra fotoğrafı çektiren CHP milletvekillerinin bu tavrına rağmen insani duruştan taviz vermedik. Suriye'deki insanlık dışı katliam yüzyıl, hatta binlerce yıl unutulmayacaktır. Suriye hatırlandıkça, insani duruş sergileyen Türkiye'nin tavrı da hatırlanacaktır. Aradan yüzyıllar geçmesine rağmen, ecdadımızın Afrika'ya Avrupa'ya gösterdiği insani duruş bugün hatırlanıyorsa, aradan asırlar geçse de Türkiye'nin bugünkü duruşu hatırlanacaktır. Mazlumun savunmaya devam edeceğiz. Birileri Esed'i savunsa da biz ısrarla mazlumun yanında durmaya devam edeceğiz. Birileri çıkıp alçakça, haince MİT'e karşı sabotaj düzenlese de biz büyük devlet olmanın sorumluluğuyla kardeşlerimize yardım taşımaya devam edeceğiz. Suriye'nin kardeşi olarak biz de inşallah imtihanımızı başarıyla tamamlayacağız. Bir kez tarihe büyük millet olarak adımızı yazdıracağız" diye konuştu.
Mısır'daki siyasi gelişmelere değinen Erdoğan, "Mısır halkının durmaya devam edeceğiz. Mısırlı kardeşlerimize selamlarımızı iletiyorum" dedi.


Önceki gün İstanbul'da MHP'nin seçim bürosunun önünde silah ve bıçakla yapılan saldırının ardından bir vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan, "Zanlılar gözaltına alındı. Seçim bürosundaki şahıslarla sokaktan geçenler arasındaki tartışmanın ardından, bıçaklı saldırıyla böyle bir olayı gerçekleştirmiş olmaları seçim arifesinde düşündürücüdür. Dün geçe Şişi Belediyesi'ne provokasyon amaçlı saldırı düzenlendi. AK Parti'nin seçim bürolarına da defalarca saldırılar düzenlendi. İki kez Van Büyükşehir Belediye Başkan adayımızın evine ses bombası atıldı. Bütün bu saldırıları sağduyu ve soğukkanlılıkla karşıladık. Bu saldırılar, milli iradeye yönelik bir saldırılardır. Bütün saldırıları şiddetle kınıyor, tüm MHP camiasına buradan başsağlığı mesajlarını iletiyorum" dedi.


Başbakan Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: "Son ricam 2 ay içerisinde tüm ana kademelerimiz, kadın kollarımız, gençlik kollarımız durmaksızın kapı kapı dolaşmak suretiyle neler yaptık, neler yapıyoruz çünkü bizim anlatacağız çok şey var ama muhalefetin anlatacağı hiçbir şey yok. Neler yaptığımız en ücra köşeye kadar teşkilatımız anlatmalı. Şu anda 9,5 milyon üyeye sahip olan AK Parti, yoğun bir çalışma içerisine gireceğiz. Bunun gereğini yapacağız. Bunun gereğini yaptıkça bu hareketin yükselişini kimse durduramaz."


Erdoğan, "Van'dan Ankara'ya gelen bir otobüs Sivas yolu üzerine kaza yapmış bu kaza neticesinde 9 ölüm var, 38 yaralımız var. Ölenlere rahmet diliyor. Tüm yakınlarına sabırlar temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.


İHA

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER